W przedsiębiorstwach użytkuje się zbiorniki o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. Stanowią one istotny element procesu przemysłowego, umożliwiają przechowywanie wielu substancji i materiałów w odpowiednich dla nich warunkach. Z uwagi na odmienne właściwości fizyczno-chemiczne, w rezerwuarach takich konieczne jest zastosowanie izolacji, która zapewni przede wszystkim odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
Znaczenie izolacji zbiorników
Na dachach większych zbiorników stosuje się sztywne płyty izolacyjne, które cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi i termicznymi. Ich zastosowanie wynika ze specyficznej konstrukcji rezerwuarów. W przypadku wysokich ścian, w obiekcie dochodzi do tzw. efektu komina. Różnica temperatur między izolacją a płaszczem sprawia, że ciepłe powietrze przepływa do góry. Płyty izolacyjne o odpowiedniej gęstości zapobiegają ruchowi powietrza oraz minimalizują przewodzenie ciepła.
Izolacja zbiorników magazynowych zapewnia ich poprawne oraz bezawaryjne działanie. Pozwala ona na wyeliminowanie niekorzystnych procesów schładzania, krzepnięcia bądź upłynnienia przechowywanych surowców i materiałów, a także na zachowanie określonych ich właściwości.
Rodzaje materiałów izolacyjnych
Wśród elementów systemów izolacyjnych, które stosuje się w zbiornikach przemysłowych, można wymienić przede wszystkim:
- materiał izolacyjny,
- konstrukcję nośną oraz podporową,
- paroizolację,
- tzw. płaszcz.
Jak wskazują specjaliści firmy MiM, odpowiednio wykonana konstrukcja pozwala na właściwe funkcjonowanie zbiornika.
Izolacja musi spełniać zapisy normy PN-B-20105:2014-09, które dotyczą dopuszczalnej, maksymalnej temperatury powierzchni zewnętrznej płaszcza ochronnego. W normie PN-EN ISO 12241:2010 wskazano natomiast optymalną grubość izolacji.
Kompleksowy system izolacji ścian takiego zbiornika obejmuje konstrukcję nośno-podporową, materiał izolacyjny i płaszcz zewnętrzny, a w wielu przypadkach również paroizolację. Eliminacja niekorzystnych zjawisk wymaga zamontowania w zbiornikach specjalnych mat lub płyt. Popularnym materiałem jest mata jednostronnie obszyta siatką z drutu stalowego ocynkowanego oraz folii aluminiowej. Często stosowana jest wełna kamienna, która sprawdza się w ciepłochronnych i zimnochronnych systemach. Zapobiega ona kondensacji wilgoci i chroni konstrukcję przed tworzeniem się tzw. środowisk korozyjnych. Jest wygodna w montażu, można ją bowiem kupić w formie sztywnych płyt.