Częścią kompleksowego wyposażenia każdego pięściarza są owijki bokserskie. To typ specjalnych bandaży zapewniających dłoniom dodatkową ochronę w czasie treningów oraz sparingów na ringu. Owijki zakłada się na dłonie przed włożeniem rękawic. W jakich sytuacjach warto stosować bandaże bokserskie? Czy ich noszenie jest konieczne? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Rola owijek bokserskich

Owijki bokserskie to akcesoria wykorzystywane jako dodatkowa ochrona zarówno dłoni, jak i nadgarstka zawodnika. Prawidłowo zawiązane bandaże chronią również kości śródręcza oraz kciuka. Owijki stabilizują nadgarstek, co pozwala uniknąć groźnych kontuzji tej części ciała. Jest to niezwykle istotne podczas codziennych treningów. Ważny jest także fakt, iż noszenie bandaży minimalizuje ryzyko powstawania bólu kości i stawów stanowiących część dłoni. Owijki wiązane są bezpośrednio na dłoni, na którą następnie zakładana jest rękawica. Kompleksowe zabezpieczenie daje niemal stuprocentową pewność uniknięcia urazów dłoni mogących powstać w trakcie uprawiania sportu.

Popularne rodzaje bandaży bokserskich

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów owijek bokserskich. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim materiałem wykonania, kształtem oraz sposobem wiązania. Wśród najpopularniejszych typów owijek bokserskich warto wymienić: bandaże bawełniane, elastyczne oraz żelowe nakładki. Bandaże bawełniane charakteryzuje najlepsza trwałość i odporność na zniszczenia. Dłonie są w nich najlepiej usztywnione, co przekłada się na bardzo dobrą ochronę przed urazami. Ze względu na trudny sposób wiązania, wybierane są przez bardziej doświadczonych zawodników.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Początkującym polecane są taśmy elastyczne, które zdecydowanie łatwiej się wkłada. Produkowane przy użyciu wysokiej jakości bawełny z domieszką nylonu bandaże są bardzo wytrzymałe, a dodatkowo wiąże się je zdecydowanie łatwiej, niż modele ze stuprocentowej bawełny. Nylon to materiał odporny na gniecenie i rozciąganie. Jest również niewrażliwy na grzyby i bakterie, dzięki czemu w owijkach nie gromadzą się szkodliwe drobnoustroje.

Gotowe żelowe nakładki wyglądem przypominają ochraniacze na dłonie wykorzystywane przez sportowców trenujących dyscypliny niezwiązane ze sportami walki. Ze względu na fakt, iż nie potrzebują wiązania, ich zakładanie jest bardzo proste. Zbyt elastyczne modele nie będą jednak odpowiednio usztywniać nadgarstka i chronić dłoni.

Dlaczego warto nosić owijki bokserskie?

Noszenie owijek bokserskich nie jest obowiązkowe, jednak zdecydowanie polecane wszystkim zawodnikom trenującym sporty walki. Zakładanie bandaży może uchronić przed groźną kontuzją, dlatego warto wkładać je nie tylko w czasie walk sparingowych z partnerem, ale też w czasie treningów na przyrządach. To nie tylko dodatkowa ochrona dla dłoni i nadgarstka, ale także zwiększenie higieny. Bandaże, szczególnie te bawełniane, doskonale pochłaniają wilgoć i mają wpływ na lepsze „oddychanie” dłoni. Trzeba jednak pamiętać, aby po każdym treningu dokładnie je wyprać i wysuszyć. Podczas prania należy unikać wysokich temperatur i odplamiaczy. Używanie silnych detergentów może doprowadzić do zniszczenia bandaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here