Przeglądając oferty kredytów i pożyczek, można szybko zauważyć, że wśród kosztów podawane jest RRSO i jakiś wynik procentowy. Co to jest RRSO? Otóż jest to wskaźnik nazywany rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Podaje on wszystkie podstawowe koszty występujące w pożyczce lub w kredycie w ujęciu procentowym. Dzięki temu można z łatwością porównać między sobą oferty różnych instytucji finansowych. Obecnie prezentacja RRSO w reklamach kredytów konsumenckich oraz w umowach o zobowiązanie finansowe jest obowiązkowa.

Dlaczego warto sprawdzać RRSO?

Już wiemy, co to jest RRSO, jednak warto też wiedzieć, jak nam pomoże znaleźć najlepszą, czyli najtańszą ofertę. Banki, jak i firmy pożyczkowe podają bardzo wiele różnych kosztów. Zawsze możemy poznać oprocentowanie nominalne czy też koszt wykupienia ubezpieczenia, ale ponieważ inne firmy mają różne koszty, trudno w ten sposób porównać ze sobą dwie oferty z różnych instytucji. Tutaj z pomocą przychodzi rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która pozwala zebrać wszystkie koszty w jeden wynik, niezależnie od tego, ile kosztów do kredytu i pożyczki dolicza dana jednostka. Dzięki informacji o wysokości RRSO można samodzielnie oszacować, czy nam się opłaca wziąć ten kredyt, czy może lepiej będzie skorzystać z innej pożyczki.

Jak liczy się wysokość RRSO?

Wiedza, co to jest RRSO bardzo nam pomoże w porównywaniu ofert bankowych i firm pożyczkowych. Jednak warto też wiedzieć, że im niższe RRSO, tym mniejsze koszty. Jak można policzyć RRSO? Przede wszystkim rzeczywista roczna stopa oprocentowania uwzględnia wszystkie podstawowe koszty związane z zawarciem umowy. Mogą to być między innymi: należne odsetki, wysokość prowizji, składki na ubezpieczenie. Czego nie wlicza się do RRSO?

Do RRSO nie wlicza się tak zwanych opłat dodatkowych, czyli ewentualnych kosztów, które kredytobiorca będzie musiał ponieść w związku z opóźnieniami w spłacie rat, a także opłat za kartę kredytową, jeśli to o nią zawierana jest mowa czy też opłat za obsługę konta, jeżeli kredytobiorca takie otworzył w danym banku, gdzie wziął kredyt, aby móc się łatwiej z niego rozliczać.

Dlaczego RRSO ma różną wysokość?

Bardzo często można zobaczyć, że RRSO sięga nawet 1000 procent. Czy jest to jakiś błąd? Niestety tak astronomiczne wartości mogą być realne. Trzeba mieć na uwadze, że w RRSO wliczane są nie tylko koszty, ale brana pod uwagę jest również wartość pieniądza w czasie. Mówiąc w uproszczeniu, w wyliczeniu wysokości tego wskaźnika bierze się pod uwagę też czas, przez jaki dłużnik będzie dysponował pożyczoną kwotą pieniędzy.

RRSO podaje się w skali roku, jednak nie każdy kredyt jest udzielany równo na rok, czyli 12 miesięcznych rat. Czasem mamy do czynienia z pożyczkami krótkoterminowymi, które spłaca się już po miesiącu i te zwykle mają bardzo wysokie RRSO. Jednakże przeliczając je na koszty miesięczne, taka pożyczka wcale nie musi być droga. Z kolei kredyty bankowe najczęściej udzielane są na kilka lat, dlatego ich RRSO jest niższe i wynosi nawet kilka procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj