Ze szczeniakami jest jak z małymi dziećmi, wszędzie ich pełno. Są bardzo żywiołowe i trudno je poskromić. Mają też tendencję do gryzienia wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. Chętnie podgryzają też ludzi, chociaż nie robią tego w celu wyrządzenia krzywdy. Traktują to zwykle jako zabawę, ale są też szczeniaki gryzące ze strachu czy frustracji. Bardzo duże znaczenie ma reakcja człowieka na takie naganne zachowanie. Psa należy szkolić już od szczeniaka – im prędzej, tym lepiej. Odpowiednia tresura sprawia, że będzie się żyło komfortowo zarówno otoczeniu, jak i samemu psu.

Skąd to gryzienie?

Szczeniak chce być zawsze w centrum uwagi, a jednym ze sposobów na zainteresowanie się nim przez człowieka będzie gryzienie. Zwykle zachowanie to ustępuje samoistnie wraz z dorastaniem. Niestety nie zawsze jest tak i niektóre psy nadal wszystko podgryzają, łącznie ze swoim właścicielem. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, co powoduje takie zachowanie u pupila. Gryzienie nóg i rąk można wybaczyć małemu szczeniakowi, ale jeśli ten zły nawyk nie mija, trzeba znaleźć źródło problemu. Bardzo często szczeniak gryzie, bo chce się bawić lub robi to po prostu z nudy. Niekoniecznie musi być to sposób na zwrócenie na siebie uwagi opiekuna, ale sposób na rozładowanie napięcia, wyrażenie sfrustrowania. Szczeniakom, którym wyrzynają się zęby, również towarzyszy ciągłe podgryzanie czegoś, podobnie jak u niemowlaka. Prawda jest taka, że wielu właścicieli przyczynia się do tego, że pies ich podgryza, a potem przestaje im się to podobać. Zaczepianie psa nogą czy ręką, bawienie się z nim w zapasy czy tarmoszenie go, to prosta droga do utrwalenia nawyku gryzienia. Jeśli pies od początku nie był za to strofowany i przyzwalano mu na łapanie za ręce czy nogi zębami, nie będzie widział w tym niczego złego.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Szczeniaki lubią gryźć, taka ich natura, ale nie muszą niczego niszczyć i sprawiać innym bólu. Wystarczy je odpowiednio zająć i dać im zabawki do gryzienia. Każdy pies ma konkretną porę dnia, na którą przypada największa aktywność. Warto w tym czasie zapewnić mu sporą dawkę ruchu, aby nie spożytkował swojej energii na gryzienie. Długi spacer, spotkanie z innym psem czy bieganie za piłką będzie świetną formą rozrywki. Należy pokazać psu, że jest coś ciekawszego niż gryzienie. Gryzaki sprawdzają się idealnie, oczywiście należy dopasować je do wieku psa. Godne polecenia są specjalne akcesoria do tak zwanego aktywnego karmienia. Szczeniak będzie je chętnie gryźć, aby dostać się do miłej niespodzianki w postaci mokrej karmy we wnętrzu gadżetu. Szczeniak będzie skupiony na wylizaniu wszystkiego, a nie na gryzieniu opiekuna. Pies musi mieć różne gryzaki i szarpaki, w przypadku których gryzienie będzie dozwolone. Warto też rozpocząć naukę odczuwania gryzienia, stosując komendy ZOSTAW czy PUŚĆ.

Co zrobić, aby szczeniak przestał gryźć?

Szczeniak może gryźć nie dla zabawy, ale ze strachu. Takie sytuacje zdarzają się zwykle w nowym miejscu, obcym otoczeniu. Zwierzę czuje się niepewnie, jest zestresowane. Szczeniak nie wie, czego się spodziewać po nieznanych mu osobach. Gwałtowne ruchy i donośne głosy tylko potęgują uczucie strachu i wywołują odruch obronny w postaci gryzienia. Należy wobec tego zachować spokój, być cierpliwym, nie okazywać zdenerwowania. Warto dać szczeniakowi coś miękkiego, w co będzie mógł się wtulić i poczuć bezpieczniej. Puchata przytulanka nada się idealnie. Jeśli pupil zacznie kojarzyć dotyk z czymś przyjemnym, przestanie gryźć. Można dać mu smakołyk i spróbować go delikatnie pogłaskać.

Sporym problemem są skaczące i gryzące szczeniaki. Zaleca się każde takie zachowanie ignorować i zwykle to pomaga. Brak zainteresowania ze strony opiekuna jest bardzo dotkliwą karą dla szczeniaka. Niestety nie zawsze to pomoże, warto wobec tego przekierować uwagę czworonoga na wykonanie koherentnego zadania. W celu wzmocnienia przekazu i zachęcenia świetnie sprawdzi się smakołyk. Nieokiełznanego szczeniaka można też przytrzymać za obrożę do czasu, aż się uspokoi lub odseparować go od siebie. Atakowanie ubrań i butów przez psa również jest sporym problemem. Jak magnes działają na szczeniaki szerokie nogawki, różne wystające elementy, szalik itp., które kuszą zwierzę. Warto wobec tego unikać rzeczy, które mogłyby zachęcić do ich gryzienia i szarpania.

________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości internetowego sklepu zoologicznego PsieDobre.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj