Oświetlenie estradowe stanowi podstawową część każdego koncertu, pokazu mody czy też przedstawienia teatralnego. Bez odpowiedniego oświetlenia wiele imprez masowych nie mogłoby się odbyć ze względu na to, iż nic nie byłoby widać. Jednak samo odpowiednie ustawienie oświetlenia estradowego jest nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga to skoordynowanej pracy kilku osób, jednak przy dobrej oprawie świetlnej każde wydarzenie będzie jeszcze bardziej spektakularne i zapamiętane na długi czas.

Czym jest oświetlenie estradowe?

Oświetlenie estradowe jest integralną i nieodzowną częścią każdego większego wydarzenia jak np. koncert, spektakl teatralny lub pokaz mody, w którym samo światło jak i efekty świetlne sprawiają, iż całe wydarzenie staje się jeszcze bardziej niesamowite. Przy oświetleniu estradowym używane są w głównej mierze takie przedmioty jak:

  • Rampy – dzięki ich obecności można uzyskać miękkie i rozproszone światło, i tym samym świetne efekty;
  • Oślepiacze (ang. blindery) – oślepiacz to reflektor o bardzo dużej mocy, który jest w stanie emitować intensywne błyski światła. Dla podbicia efektu kieruje się je przeważnie na publiczność a nie na scenę;
  • Reflektory prowadzące – stanowi oprawę świetlną, której głównym zadaniem jest oświetlanie artysty, który aktualnie znajduje się na scenie. Jest to najczęściej widoczne na pokazach mody, na których śledzi się modeli oraz modelki chodzące po wybiegu;
  • Naświetlacze – emitują one szeroką wiązkę światła, której zadaniem jest oświetlenie jak największej powierzchni sceny – występują one zarówno pojedynczo jak i zbiorowo, w formie tzw. klastrów, które nadają się idealnie do oświetlania dużych przestrzeni;
  • Projektory profilowe – emitują wąska wiązkę światła o dużym skupieniu – idealną, jeśli chce się oświetlić wybraną osobę bądź jeden mały punkt na scenie.

Przy ustawianiu oświetlenia estradowego należy również dobrać odpowiednią barwę, natężenie światła, oraz zastosowanie np. oprawy scenicznej LED, której największym atutem w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia jest ogromna dostępność kolorów światła.

Jakie standardy musi spełniać oświetlenie estradowe?

Choć wydaje się to nieskomplikowanym zadaniem, odpowiednie ustawienie oświetlenia podczas dużej imprezy jest zwykle dużym wyzwaniem i niejednokrotnie stanowi problem dla oświetleniowców. Konieczne jest bowiem spełnienie kilku warunków, które będą gwarantowały dobre naświetlenie a co za tym idzie niezapomniane wrażenia po udanym koncercie czy też pokazie mody. Należą do nich m.in:

  1. Odpowiadanie standardom transmisji telewizyjnej – niezbędne jest , aby oświetlenie które jest zamontowane na danej scenie było odpowiednie i nie zakłócało odbioru obrazu dla transmisji telewizyjnej.
  2. Synchronizacja dźwięków z muzyką – istotne jest aby ustawić oświetlenie tak, aby współgrało z muzyką lub w przypadku koncertu ze słowami zespołu bądź wokalisty. W przeciwnym razie będą widoczne różnice pomiędzy wydawanym dźwiękiem a pojawiającym się światłem.
  3. Dopasowanie pokazów świetlnych oraz kolorów barw do wydarzenia – do każdego wydarzenia masowego należy podejść indywidualnie – zupełnie inne oświetlenie należy zastosować podczas koncertu zespołu rock’owego a inne podczas spektaklu teatralnego.

Dzięki zastosowaniu tych kilku prostych zasad można mieć pewność, iż scena będzie dobrze oświetlona, a samo światło będzie dawało dodatkowe efekty, które będą stanowiły niezapomniane wrażenia na długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj