Energetyka odnawialna odgrywa we współczesnym świecie coraz ważniejszą rolę, podobnie jak i inne kwestie związane z ochroną środowiska. O odnawialnych źródłach energii bardzo dużo się mówi m.in. w kontekście prowadzenia biznesu.

Odnawialna energia szansą dla świata

Globalne ocieplenie oraz konsumpcja energii na światową skalę postępują w zastraszająco szybkim tempie i powodują pogorszenie kondycji naturalnego środowiska. Ludzkość zaczyna już mocno odczuwać tego skutki. To ostatni gwizdek, aby podjąć odpowiednie kroki takie jak m.in. pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Tego typu rozwiązania są powszechnie stosowane np. w krajach skandynawskich, Szkocji, Niemczech czy Hiszpanii etc., gdzie rozwijane są m.in. technologie fotowoltaiczna i wiatrowa. W obszarze energetyki pojawiają się na świecie nowe trendy – specjaliści wskazują na to, że ich poznanie i zrozumienie ma niebagatelne znaczenie w kontekście prowadzenia licznych działalności.

Wiedza kluczem do sukcesu

Większa świadomość ekologiczna przedsiębiorstw to jeden z kluczowych czynników w walce o lepsze jutro dla całej planety. Kształcenie z zakresu energetyki odnawialnej nabiera zatem coraz większego znaczenia, ponieważ potrzebni są specjaliści. W Polsce Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej i Instytut Energetyki Odnawialnej realizują roczny program studiów podyplomowych „Energetyka Odnawialna dla biznesu”. Program tej powstał z myślą o osobach działających w obszarze energetyki odnawialnej, np. inwestorach i deweloperach funkcjonujących w obszarze energetyki rozproszonej, dostawcach technologii i usług, menedżerach odpowiedzialnych za redukcję kosztów energii w swoich firmach czy przedstawicielach banków, które finansują różne projekty energetyczne. Warto przy tej okazji przypomnieć, że udział energii odnawialnej w rodzimym rynku energetycznym wynosi zaledwie ok. 11 proc. W Polsce ogromnego potencjału upatruje się głównie w wykorzystywaniu energii wiatrowej i słonecznej oraz w zagospodarowywaniu odpadów leśnych i rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here