Pod wpływem Internetu oraz nowoczesnych technologii sposób funkcjonowania sprzedaży i zachowania zakupowe klientów uległy znacznym przeobrażeniom. Sposób i standardy produkcji zmieniają się, niosąc tym samym wiele wyzwań dla firm produkcyjnych i centrów dystrybucyjnych – zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw w dynamicznej, rozproszonej strukturze nie jest sprawą prostą. Jednym z ważniejszych rozwiązań dla logistyki jest nowoczesny system planowania i harmonogramowania (APS), który posiada istotne funkcjonalności, nie uwzględnione w klasycznych systemach klasy ERP. Na jakie udogodnienia możesz liczyć wdrażając system APS?

Rola i możliwości systemów APS

Program APS to narzędzie stworzone do zaawansowanego planowania i harmonogramowania, które rozwiązuje wiele problematycznych kwestii pojawiających się w trakcie zarządzania łańcuchem dostaw. System APS, w porównaniu do ERP, uwzględnia znacznie więcej warunków i ograniczeń – poczynając od zdolności produkcyjnych , przez możliwość analizy relacji wymiennych między konkretnymi elementami systemu logistycznego (np. kosztami transportu i poziomem zapasów) i tworzeniem symulacji optymalizacyjnych łańcucha.

Narzędzie APS, dzięki swoim funkcjonalnościom, pozwala zmienić sposób funkcjonowania i przejść z modelu planowania push-system (wielkość popytu określana jest na bazie danych historycznych) do modelu pull-system, w ramach którego przepływ produktu odbywa się w oparciu o dane nt. rzeczywistego popytu. Taka zmiana niesie za sobą wiele korzyści dla firm produkcyjnych i logistycznych, m.in.: redukcję zapasów i „odmrożenie kapitału oraz skrócenie czasu realizacji poszczególnych operacji logistycznych

Wdrożenie systemu APS- korzyści

Program do planowania i harmonogramowania od OptiMES posiada adekwatną ilość funkcjonalności, które usprawniają codzienną pracę i jednocześnie nie przytłaczają użytkowników nadmiarowością. Z modułem APS intuicyjnie i wygodnie:

 • Zaplanujesz każdy typ produkcji

W preferowanej formie przygotujesz dowolny typ produkcji jak również działania służb serwisowych. W razie nagłych zmian w kilka sekund przeplanujesz produkcję. System OptiMES bierze pod uwagę wiele zmiennych oraz wyjątków, dzięki czemu masz pewność, że wygenerowany plan jest realny. Z APS bez stresu zapewnisz skuteczną i terminową realizację zleceń.

 • Zoptymalizujesz wąskie gardła i przepływy materiałowe

Zawsze pojawiają się jakieś wąskie gardła i nieefektywne działania – dzięki APS, a dokładniej aktualnej wizualizacji i systemowi wczesnego ostrzegania, rozwiążesz pojawiające się trudności na bardzo wczesnym etapie i zapobiegniesz narastaniu problemów do poziomu krytycznego.

 • Zapoznajesz się z wizualizacjami i analizujesz dane w czasie rzeczywistym,

Otrzymujesz dostęp do bieżących danych – teraz możesz reagować na wydarzenia z dowolnego miejsca i urządzenia. W zależności od preferencji możesz ustawić alerty w taki sposób, abyś był informowany tylko o określonych typach zdarzeń. Dzięki APS zyskujesz szybki wgląd w informacje nt. rozliczenia surowców, czasu pracy, zysków oraz współpracy z klientem.

 • Generujesz wiarygodne symulacje różnych wariantów działań

Algorytmy bazujące na sztucznej inteligencji przeprowadzą symulacje różnych interesujących Cię przypadków np. w kontekście zmiany zatrudnienia, kolejności realizacji zleceń czy zakupu nowych maszyn.

 • Korzystasz z gotowych szablonów technologii, operacji i normatyw

Zwiększasz wydajność pracy, ponieważ Twoi ludzi nie będą musieli więcej tworzyć ręcznie marszrut i BOM do każdego zlecenia. Jednocześnie zachowujesz zgodność z certyfikacją ISO 900,1.

 • Kontrolujesz zapotrzebowanie na zasoby

System kontroluje stany magazynowe surowców i materiałów a także dba o optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich, uwzględniając konfiguracje zmian pracowniczych i macierze uprawnień.

 • Dobierasz podwykonawców i współpracujesz z partnerami

APS dostarcza dane nt. opłacalności realizacji zleceń w kooperacji z innymi firmami, pozwala na zaplanowanie pracy podwykonawcy i na bieżące śledzenie postępów prac. Kompletacja, załadunek i spedycja również jest dużo prostsza z wykorzystaniem tego systemu.

 • Planujesz pracę w rozproszonej strukturze
  • Wdrożenia systemów APS umożliwiają przydzielanie zamówień do centrów dystrybucyjnych i fabryk, które zapewniają najkrótszy czas dostawy i najlepsze dostępne wykorzystanie zasobów firmy.
 • Przeglądasz forecasty

System planuje i pilnuje optymalnych stanów magazynowych a ty możesz obserwować jak dobrze funkcjonuje Twój magazyn i cash-flow.

System APS to niezawodne narzędzie ułatwiające planowanie produkcji i zarządzanie łańcuchem dostaw. Skontaktuj się z doradcą OtiMES i zyskaj testowy dostęp do modułu APS!

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj