Cysterna jest zbiornikiem, który umożliwia bezpieczne przewożenie różnych substancji. Dzięki cysternom możliwe jest też transportowanie materiałów toksycznych oraz cieczy, które muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wydostaniem się na zewnątrz. W tym celu stosuje się zawory do cystern. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich rodzajów zaworów używa są w cysternach i czym się charakteryzują poszczególne z nich. Życzymy udanej lektury.

Zawory do cystern transportujących różne substancje

Cysterny muszą być właściwie przystosowane do przewozu różnego rodzaju substancji, w tym także związków toksycznych. Dlatego też są one wyposażone w zawory, których zadaniem jest zapobieganie niekontrolowanym wyciekom danej substancji oraz zabezpieczenie cysterny przed uszkodzeniem.

Jednym z rodzajów zaworów do cystern są zawory kulowe. Są one obsługiwane przy pomocy dźwigni ręcznej, dzięki której możliwe jest przemieszczanie chromowanej kuli oraz regulowanie przepływu wybranej substancji. Innym rodzajem są zawory klapowe, które zamiast kuli mają przymocowaną specjalną klapę. Jej sterowanie również odbywa się przy pomocy dźwigni.

Kolejnym rodzajem zaworów są zawory denne, które najczęściej mocuje się w płaszczu zbiornika cysterny. Blokują one wypływ danej substancji w sytuacji awarii. Dodatkowo często są one wykonywane ze stali nierdzewnej, która zwiększa trwałość cysterny. Wśród zaworów do cystern wyróżnia się także zawory do napowietrzania, które są skonstruowane w taki sposób, aby podczas dużej różnicy ciśnień wyrównywać ciśnienie we wnętrzu cysterny. Jedną z firm, gdzie można znaleźć solidne zawory do cystern, jest firma Ceres.

Rodzaje złącz do cystern

Podczas transportu wybranej substancji w cysternie może dojść do sytuacji, w której zostanie ona uszkodzona. Wówczas dana substancja może zacząć się wydostawać na zewnątrz zbiornika. Dlatego też w cysternach często stosuje się specjalne złącza, które zapobiegają niekontrolowanemu wyciekowi.

W cysternach często używa się złącz suchoodcinających. Ich podstawową funkcją jest ochrona przed wyciekiem substancji w trakcie załadunku i rozładunku. Co ciekawe, ten rodzaj złączy do cystern wykorzystuje się w transporcie drogowym, morskim, kolejowym, a także lotniczym. Ponadto jest on bezpieczny dla środowiska i w pełni szczelny.

Innym rodzajem złącz do cystern, są złącza API. Najczęściej stosuje się je do załadunku i rozładunku paliwa z cystern. Dodatkowo są one wykonane z aluminium, które jest wysoce odporne na korozję i na działanie czynników środowiskowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here