Podczas prac, które wykonywane są w szczególnie niesprzyjających warunkach, konieczne jest stosowanie specjalnych środków ochrony. Zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy, dlatego należy wiedzieć, w jakich sytuacjach konieczne będzie zainwestowanie w specjalne środki ochronne. W artykule skupiamy się na tych, które zabezpieczają drogi oddechowe i podpowiadamy, kiedy muszą być wykorzystywane.

Rodzaje środków dróg oddechowych

Dobór środków ochrony twarzy nie może być przypadkowy – musi być bowiem uzależniony od warunków panujących w otoczeniu. Często są one stosowane w połączeniu ze środkami ochrony twarzy, a obejmują m.in.:

  • maski pełnotwarzowe,
  • półmaski przeciwpyłowe,
  • poliwęglanowe osłony twarzy,
  • hełmowe osłony twarzy,
  • siatki metalowe do osłony twarzy
  • oraz maski przeciwpyłowe i filtrujące.

Niekiedy są one łączone ze sobą już na etapie produkcji, co poza ochroną dróg oddechowych, zapewnia także efektywną ochronę twarzy. Akcesoria tego typ dostępne są na rynku na szeroką skalę – sprzęt BHP w Żarach kupisz w sklepie Rolmasz, który prowadzi także sprzedaż internetową.

Kiedy należy stosować środki ochrony dróg oddechowych?

Czasami zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, zadają sobie pytanie, czy panujące w firmie warunki pracy wymagają konieczności stosowania środków ochrony dróg oddechowych. Pomocą wówczas okazują się przepisy prawne, które jasno określają, w jakich sytuacjach powinny być one wykorzystywane. W przypadku zabezpieczania dróg oddechowych są to warunki, gdy:

  • w miejscu pracy zawartość tlenu w wydychanym powietrzu jest mniejsza niż 17% jego składu,
  • stężenie szkodliwych substancji przekracza dopuszczalne ilości,
  • temperatura wydychanego powietrza przekracza dopuszczalne normy.

Istnieją konkretne normy prawne, które regulują zarówno użytkowanie, jak i produkcję środków ochrony dróg oddechowych. Jedną z nich jest tzw. norma PN-EN 133 oraz PN-EN 14594, które służą m.in. klasyfikacji sprzętu ochronnego – dodaje ekspert z firmy Rolmasz.

Wykorzystywanie odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych podczas pracy jest niezwykle ważne, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń i wymogów dotyczących ich stosowania. Jest to najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj