Budowa tarasu wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważny jest między innymi dobór właściwego materiału, z którego powstaną poszczególne elementy projektowanej przestrzeni, a także plan ich późniejszego montażu. W tym artykule opowiemy o budowie tarasu z użyciem poliwęglanu. Sprawdź, jakie kroki należy wykonać, by cieszyć się pięknym i funkcjonalnym zadaszeniem w swojej przydomowej przestrzeni relaksu. Zapraszamy.
Jaki rodzaj poliwęglanu jest stosowany do budowy tarasu?
Pierwszym krokiem do budowy tarasu z użyciem poliwęglanu powinien być wybór odpowiedniego materiału, z którego powstanie zadaszenie. Sprzedawcy tacy jak sklep Plexi Express oferują swoim klientom bogatą ofertę, w której tylko wybrane materiały nadają się do budowy zadaszenia. Jeżeli nie wiesz, na jaki produkt warto postawić, nie martw się: przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci nie tylko w montażu zadaszenia, ale w poprzedzających go decyzjach zakupowych.
Materiałem, który idealnie sprawdza się do budowy tarasu, a dokładnie jego zadaszenia, jest poliwęglan komorowy. Warto przy tym dodać, że może on posłużyć również do budowy oranżerii, zabudowy balkonów, przystanków czy okien na hali, a nawet do budowy świetlików. Jego zastosowanie jest więc bardzo szerokie. Do zadaszenia tarasu z użyciem poliwęglanu najbardziej nadają się płyty z poliwęglanu komorowego o dobrych właściwościach termoizolacyjnych i wysokiej odporności na wahanie temperatur (koniecznie z zastosowaną podwójną powłoką UV). Ogromną zaletą opisywanego materiału jest to, że w porównaniu ze szkłem i folią wykazuje on dużo lepszą wytrzymałość mechaniczną: zadaszenie z poliwęglanu komorowego wytrzyma siłę wiatru i intensywny grad.
Jak prawidłowo przeprowadzić budowę tarasu z poliwęglanu komorowego?
Poliwęglan jest lekki, ale jednocześnie bardzo wytrzymały. Poza tym jest łatwy w obróbce. Dzięki temu budowa danej konstrukcji, na przykład zadaszenia tarasu nie jest problematyczna. Trzeba tylko wiedzieć, jakie kroki należ wykonać, by zadaszenie z poliwęglanu komorowego spełniało swoje wszystkie funkcje przez jak najdłuższy czas.
Mając już wybrany materiał i gotowy projekt planowanego zadaszenia, można przejść do montażu. Etap ten powinien zostać rozpoczęty od odpowiedniego docięcia płyt, wywiercenia otworów i zabezpieczenia brzegów. W kolejnym kroku należy nawiercić w poliwęglanowej płycie otwory – w odległości min. 40 mm od brzegu arkusza. Następnie możliwy jest montaż przygotowanego zadaszenia. Finalnie można przejść do osadzania płyt w profilu łączącym.