Depilacja, usuwanie przebarwień, blizn, tatuaży, makijażu permanentnego czy zabiegi rewitalizująco-odmładzające to tylko niektóre z zastosowań najnowocześniejszych dostępnych na rynku laserów. Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na laseroterapię, dlatego wyjaśniamy na czym polega zabieg oraz jak odpowiednio się do niego przygotować.

Przed zabiegiem

Każdy zabieg z zakresu laseroterapii powinna poprzedzać konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej lub kosmetologiem, wykonującym zabieg. W trakcie wywiadu specjalista dobiera optymalną i najskuteczniejszą terapię, zależną od konkretnej dolegliwości. Po dokładnej ocenie stanu skóry, wielkości zmian, ich ilości, koloru oraz głębokości, specjalista kwalifikuje do zabiegu laseroterapii. Liczba zabiegów dobierana jest indywidualnie, w zależności od rodzaju problemu, z którym chcemy się uporać. Zazwyczaj do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wykonuje się 3 do 6 zabiegów, w około miesięcznych odstępach czasu, tak by dać skórze czas na regenerację.

Osobom zakwalifikowanym wykonuje się próbę laserową. Ma ona zminimalizować ryzyko uszkodzenia i poparzenia skóry, a przy okazji pomóc w doborze optymalnej energii, polegającej na ustawieniu parametrów w taki sposób, by przy jak najmniejszej mocy uzyskać jak najlepszy efekt zabiegowy. Specjalista przeprowadzający próbę podejmuje ostateczną decyzję odnośnie optymalnych parametrów naświetlania.

Przeciwwskazania

W trakcie konsultacji lekarz lub kosmetolog przedstawia wszystkie przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laseroterapii. Należy pamiętać, że nie mogą wykonywać go kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, pacjenci onkologiczni, osoby zarażone wirusem HIV oraz żółtaczką, cierpiące na łuszczycę, bielactwo, padaczkę, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi czy pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą.

Do zabiegu nie kwalifikują się także pacjenci przyjmujący leki czy zioła uwrażliwiające na światło (retinoidy, dziurawiec), przyjmujący leki przeciwtrądzikowe na bazie izotretynoniny, steroidy, osoby ze skłonnością do blizn przyrosłych, z aktywnymi infekcjami i stanami zapalnymi skóry oraz pacjenci w trakcie antybiotykoterapii.

Laseroterapii nie można wykonywać również u osób ze świeżą opalenizną, dlatego decydując się na zabiegi laserowe pacjent powinien zrezygnować z opalania przez co najmniej 4 tygodnie przed i po zabiegu. Z tego powodu najlepszym okresem na laseroterapię, szczególnie okolic twarzy, szyi czy dekoltu, jest okres jesienno-zimowy, kiedy skóra w tych miejscach nie jest narażona na promieniowanie UV – tłumaczy lek. Agnieszka Drożniak z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Dodatkowo przed zabiegami depilacji laserowej nie powinno się usuwać włosów za pomocą wosku czy pęsety. W przypadku depilacji włosy najlepiej zgolić dzień przed zabiegiem, a następnie odpowiednio nawilżyć skórę. Zaleca się także, by zrobić miesięczną przerwę w stosowaniu kremów z retinolem, balsamów i kremów brązujących – dodaje.

W trakcie i po zabiegu

Wykonanie zabiegu poprzedza oczyszczenie skóry z makijażu (w przypadku twarzy), założenie osłon chroniących oczy, przyłożenie do skóry głowicy lasera oraz urządzenia chłodzącego minimalizującego ból.

Po zabiegu może pojawić się delikatny obrzęk oraz zaczerwienienie, utrzymujące się do 5 dni. Po przeprowadzeniu terapii laserowej minimum przez miesiąc powinno się bezwzględnie chronić miejsce poddawane zabiegowi przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przez kilka dni należy również unikać aktywności powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dodatkowym wsparciem dla skóry będzie stosowanie specjalnych kremów łagodzących oraz odpowiednie, regularne nawilżanie skóry, zalecane 2-3 razy dziennie. 4-6 tygodni po zakończeniu terapii pacjent powinien skorzystać z dodatkowych konsultacji, w trakcie których specjalista oceni efekty zabiegu i przekaże dalsze, ewentualne wskazania.

VESUNA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj