Wielu kierowców chcąc upewnić się, ze mogą usiąść za kierownica, sięga po alkomat. Na podstawie wyniku i obliczonego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, przekonują się, czy już mogą prowadzić. Dlatego tez bardzo istotne jest, aby wybrać dobry model alkomatu. Jak to zrobić? Sprawdźmy.

 alkomaty promiler

Rodzaje alkomatów

Na rynku spotkamy zazwyczaj dwa modele alkomatów – półprzewodnikowy oraz elektrochemiczny. Czym się charakteryzują?

 alkomat promiler al 8000 slilver

1. Alkomat półprzewodnikowy

Jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli. Alkomat półprzewodnikowy mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zaletą tego alkomatu jest niska cena, ale niestety ma on kilka wad. Przede wszystkim kiepski sensor alkomatu elektrochemicznego. Sensor działa na zasadzie kilku prostych mechanizmów. Mimo wszystko wyniki są dość dokładne, do dwóch miejsc po przecinku, zadbajmy tylko, aby nie używać alkomatu po paleniu papierosów lub użyciu kwasku cytrynowego czy mentolu.  

 alkomaty alcofind

2. Alkomat elektrochemiczny

Alkomat elektrochemiczny jest często używany w policji, ponieważ jego wyniki są najdokładniejsze, zaś posiada dokładność do trzech miejsc po przecinku. Przedsiębiorcy często wykorzystują go do przetestowania swoich pracowników, w zakładach produkcyjnych jest równie chętnie używany. Margines błędu w  przypadku alkomatu elektrochemicznego wynosi okołu 0,02 mg/l, co stanowi dobry wynik w porównaniu do alkomatu półprzewodnikowego. Sensor elektrochemiczny też jest lepiej zbudowany. Dlatego też alkomaty policyjne to zazwyczaj profesjonalny alkomat elektrochemiczny. Oprócz tego precyzyjny alkomat tego typu jest odporny na substancje typu mentol czy papierosowy dym oraz wspomniany kwasek cytrynowy.

 alkomat online

Kalibracja alkomatu

Aby zwiększyć żywotność, alkomaty osobiste muszą być co jakiś czas kalibrowane. Alkomat działa na ogół dobrze aż do kilkutysięcznego testu, lecz później wymaga skalibrowania, nastawienia. Jeżeli będziemy pamiętać o okresowym skalibrowaniu, nasze urządzenie będzie dłużej funkcjonalne. Mimo wszystko musimy pamiętać, że alkomaty nie są zbyt wytrzymałe i po kilku kalibracjach i tak muszą zostać zamienione na nowy. I tak zdecydowanie wytrzymalsze są alkomaty elektrochemiczne, ponieważ półprzewodnikowe zazwyczaj nie wytrzymują nawet jednej kalibracji. Nawet te tylko do użytku osobistego powinny być na bieżąco ustawiane i konserwowane. Tylko wtedy będą dobrze działać, oczywiście w zależności od użytkowania. Najlepsze modele znajdziemy na neomaniak.pl, stronie sklepu z alkomatami.

 alkomat alcofind pro x 5 plus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj