Karpie są wybrednymi rybami – nie każda przynęta wzbudzi ich zainteresowanie, dlatego karpiarze chętnie sięgają po profesjonalne produkty do nęcenia tych szlachetnych zwierząt: kulki proteinowe, pellet wędkarski, a także wzmacniające smak i aromat boostery i dipy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej dwóm ostatnim i znajdziemy odpowiedź na pytanie, czym się różnią i kiedy warto ich używać.

Dip a booster, czyli gęstość ma znaczenie

Dipy i boostery są pokarmem dla ryb w płynie, który służy do aromatyzowania – wyróżniają się więc bardzo intensywnym, często wręcz trudnym do zniesienia zapachem, np. skisłego masła, mięsa, owoców, a nawet gumy balonowej. Różnica między tymi preparatami polega na ich gęstości: boostery są rzadsze i służą do zalewania zanęty, a gęstymi dipami oblepia się przynęty.

Boostery wykorzystuje się zarówno do nadawania, jak i wzmacniania smaku i zapachu różnego rodzaju zanęt. Doskonale sprawdzają się w przypadku kulek proteinowych, pelletu wędkarskiego, ziaren i stickmiksów, wchłaniając się w ich strukturę. Gęstszych boosterów można natomiast użyć do obklejenia zanęty, dzięki czemu zapach będzie dłużej rozchodzić się w wodzie.

Dipy są bardziej skoncentrowane i mają formę gęstego żelu, w którym zanurza się przynętę na kilka minut przed wrzuceniem jej do akwenu. Niektórzy karpiarze moczą przynęty w dipie nawet kilka dni w zależności od ich rodzaju oraz pożądanego efektu. „Dopalone” przynęty są lepiej wyczuwalne dla karpi nawet w mętnej, mulistej wodzie, ponadto kulki oblane dipem stają się twardsze i wolniej się rozpuszczają, dzięki czemu mogą dłużej leżeć na dnie.

Kiedy warto korzystać ze wzmacniaczy do przynęt i zanęt?

Stosowanie dipów i boosterów często zdecydowanie zwiększa skuteczność połowu. Doświadczeni karpiarze zalecają ich użycie zwłaszcza w akwenach mulistych, by uniknąć sytuacji, w której zanęta przesiąknie mułem i straci aromat, przez co będzie mniej atrakcyjna dla ryb. Dopalaczy używa się również w wodach komercyjnych oraz podczas zawodów, by wyróżnić swoją przynętę spośród wielu innych – warto wówczas wybrać dip o oryginalnym zapachu.

Boostery, jakie znajdziemy m.in. w internetowym sklepie karpiowym RK Baits, są zalecane do wzmacniania zanęt głównie w lecie i jesienią, ponieważ wówczas pożywienia w wodzie jest dużo, a dopalanie zwiększy szansę na zwabienie karpi; wczesną wiosną może być nienaturalne, choć i od tej reguły są wyjątki. W niedużych zbiornikach komercyjnych naturalne żerowanie ryb jest zaburzone, tam boosterów można używać przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj