Ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie na potomka, ale także szereg niedogodności mogących sprawiać spory dyskomfort dla przyszłej mamy. Jedną z nich, zdarzającą się dość często, są poranne mdłości, które wbrew swojej obiegowej nazwie mogą utrzymywać się nawet przez cały dzień. Zazwyczaj pojawiają się w pierwszym trymestrze, ale mogą trwać przez cały okres ciąży. Jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź nasze rady.
Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie są ich przyczyny?
Zgaga i mdłości w ciąży to najczęściej zgłaszane przez przyszłe mamy ciążowe niedogodności. Nie do końca wiadomo, dlaczego się pojawiają, jednak to dość częsty i wcześnie pojawiający się objaw. Ich najbardziej prawdopodobną przyczyną są zmiany hormonalne, które mają wpływ na pracę jelit i trawienie. Mdłości w ciąży mogą też wynikać ze stresu, jaki odczuwa przyszła mama, zwłaszcza na początku ciąży. Inne wytłumaczenie dotyczy przyspieszonego procesu usuwania z organizmu toksyn, tak by maksymalnie chronić rozwijający się płód.
Mdłości w ciąży pojawiają się zazwyczaj około 5. tygodnia i trwają do 16. tygodnia ciąży. U części kobiet utrzymują się aż do porodu, co jest wyczerpujące. Ma to negatywny wpływ na ilość spożywanych przez przyszłą mamę pokarmów, a to niekorzystnie wpływa i na jej zdrowie, i na rozwój dziecka. Dlatego z porannymi mdłościami warto i należy sobie radzić. Domowe sposoby na mdłości w ciąży to na przykład picie wody z cytryną i szczyptą imbiru. Pomocne jest też jedzenie niewielkich porcji i picie dużej ilości wody. Zaleca się również unikanie potraw smażonych, o intensywnym zapachu i ostro przyprawionych. Rano można też wypić sok z ananasa, który ma działanie oczyszczające i przeciwwymiotne. Dobrze działają olejki eteryczne o zapachu lawendy, sosny, mięty i eukaliptusa. Na mdłości w ciąży zaleca się też przegryzanie migdałów – hamują one odruch wymiotny, a przy tym są bardzo zdrowe i dostarczają cennych składników odżywczych.
By uniknąć nasilonych mdłości, zaleca się też w miarę możliwości ograniczyć stres. Warto nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem; najprostszym jest po prostu pójście na spacer i odetchnięcie świeżym powietrzem. W przypadku nasilonych mdłości i wymiotów należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze preparaty uzupełniające składniki mineralne i witaminy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Ciąża to nie tylko poranne mdłości, ale także dolegliwości bólowe ze strony kończyn i kręgosłupa oraz drętwienie kończyn i obrzęki. Jak im zapobiegać i co robić w przypadku dolegliwości bólowych? Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, warto regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczna jest bardzo pomocna przy niwelowaniu bólu. Można też spać na specjalnej poduszce, która pomaga odciążyć kręgosłup i przybrać wygodną pozycję.
Mdłości w ciąży – kiedy są powodem do niepokoju?
Choć poranne mdłości to naturalny i częsty symptom wczesnej ciąży, to są sytuacje, kiedy należy zasięgnąć opinii lekarza. Zaleca się to wówczas, gdy przyszła mama traci na wadze, wymioty są bardzo silne i pojawiają się zaburzenia elektrolitowe. To stan groźny dla zdrowia mamy i dziecka, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.