Home office jest nie dla każdego – wiele osób się już o tym przekonało. Początkowo ciesząc się z czasu spędzonego w domu, w końcu zdaje sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze to nie temat do żartów. Wiele godzin spędzonych na źle dobranym krześle lub fotelu, przy za mały biurku, które jeszcze kilka lat temu świetnie nam pasowało, okazuje się nie lada wyzwaniem. Jak to zmienić? Jakie są zagrożenia na stanowisku pracy w domowym zaciszu? Jak zadbać o organizację stanowiska pracy?

  1. Zagrożenia na stanowisku pracy
  2. Ergonomia pracy w domu

Zagrożenia na stanowisku pracy

Od bałaganu na biurku, po niewygodny fotel lub krzesło – to tylko jedne z wielu problemów, które możemy napotkać podczas pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze jest równie ważna w biurze, jak i w domu. Dlatego tak ważna jest organizacja stanowiska pracy, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia i móc spokojnie skupić się na pracy zdalnej.

Nie każdy jednak ma warunki do właściwej pracy przy komputerze, przez osiem godzin dziennie. Dlatego warto zasięgnąć dodatkowej wiedzy na temat BHP i tego, czy nasze miejsce pracy jest przystosowane do tej funkcji. Ostatnie, czego byśmy chcieli to nadwyrężony kręgosłup, urazy nadgarstków czy przemęczone oczy po niewłaściwym korzystaniu z komputera w czasie pracy.

Aby ulżyć sobie w czasie pracy, organizacja stanowiska pracy to tylko jedno z wielu czynności, jakie możemy wykonać. Pamiętając o przerwach i właściwym rozciąganiu, zapewnimy sobie nie tylko zdrowie, ale także wygodę podczas pracy w jednej pozycji przez wiele godzin – rozciągnięte mięśnie pozwolą nam zachować ją przez dużo dłuższy okres czasu. Warto pomyśleć o zapewnieniu sobie kwadransa na dodatkowe ćwiczenia.

Ergonomia pracy w domu

Dlatego właśnie ważna jest ergonomia pracy w domu – właściwe stanowisko do pracy z komputerem, nie stwarzające zagrożenia dla naszego zdrowia. Zaliczamy do niego wysokość biurka, wielkość blatu, na którym pracujemy, zachowanie odpowiedniej ilości miejsca na nogi, fotel o odpowiednim oparciu, które zapewni właściwe ułożenie kręgosłupa i głowy, wyposażony w podłokietniki, na których nasze ręce mogą spocząć bez trudu. Wiele z tych wymagań wydaje się dość oczywista, jednak wiele osób wciąż pracuje siedząc na krzesłach kuchennych, przy niewielkich stolikach, niedopasowanych do ich wzrostu. Prowadzi to do złych nawyków, takich jak garbienie się czy utrzymywanie niewłaściwej pozycji, która prowadzi do skrzywienia lub uciążliwego bólu kręgosłupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj