Logistyka to obszar działania firmy, który dosyć często bywa niedoceniany. W rzeczywistości jednak logistyka ma kluczowy wpływ na sprawność działania całej firmy. O czym należy pamiętać w kwestii logistyki? Czym jest logistyka kontraktowa? Jak zorganizować magazynowanie i transport w optymalny sposób? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Właściwa organizacja logistyki

Pojęcie logistyki jest bardzo szerokie, w efekcie czego w zasadzie w przypadku każdego przedsiębiorstwa odnosi się do czegoś trochę innego. Najogólniej rzecz ujmując logistyka dotyczy planowania, magazynowania i dystrybucji towarów. Tym samym, w ramach działań logistycznych przedsiębiorstwo organizuje przestrzeń magazynową, planuje system zarządzania magazynem oraz przeprowadza transport palet oraz wszelkich innych ładunków. Dlaczego logistyka jest tak ważna?

Od tego, jak będzie przebiegał proces magazynowania, zależy tempo realizacji dostaw. Właściwa organizacja umożliwia szybsze przygotowywanie ładunków, a tym samym ich szybszy transport. W ten sposób przedsiębiorstwo nie ponosi strat. Co więcej, niewłaściwe magazynowanie może doprowadzić do zniszczenia towaru, czyli wygenerowania zbędnych kosztów. Podobne znaczenie ma właściwie przeprowadzona dystrybucja, przy użyciu profesjonalnych pojazdów dostawczych.

Czym jest logistyka kontraktowa?

Firma, która posiada towary wymagające organizacji przechowywania i dystrybucji ma do wyboru dwie opcje. Może zająć się logistyką samodzielnie lub zlecić ją profesjonalnej firmie. Jeżeli dane przedsiębiorstwo samodzielnie realizuje procesy logistyczne, musi wynająć magazyn, zająć się jego zarządzaniem, a także wszystkimi kwestiami związanymi z przyjmowaniem i wydawaniem towaru. Ponadto, trzeba również zorganizować samochody dostawcze oraz zaplanować cały proces dystrybucji. Dlatego też obecnie mało która firma decyduje się na takie rozwiązanie. Zdecydowanie częściej firmy decydują się skorzystać z usług profesjonalistów. Zlecenie wymienionych czynności firmie zewnętrznej określa się mianem logistyki kontraktowej.

Zlecenie logistyki innej firmie to rozwiązanie bardzo wygodne. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo może się skupić tylko i wyłącznie na działaniach operacyjnych. Ponadto, o ile logistykę kontraktową realizuje wykwalifikowana firma, można być również pewnym tego, że towar jest bezpieczny i będzie trafiał do celu na czas. Przedsiębiorstwa realizujące logistykę kontraktową oferują kompleksowe usługi. Po pierwsze udostępniają własne przestrzenie magazynowe. Po drugie zajmują się odbiorem transportu palet i innych ładunków. Później natomiast obsługa magazynu zarządza towarami w taki sposób, aby zawsze był on uporządkowany i gotowy do wysyłki. Dzięki temu dystrybucja przebiega sprawnie, rzadko popełniane są błędy, a ładunki docierają do adresatów na czas. Korzystanie z logistyki kontraktowej okazuje się również korzystne finansowo. Oczywiście usługa ta kosztuje, jednak dzięki temu, że odbiór towaru, magazynowanie i transport palet są w rękach profesjonalistów, wszystko trwa krócej i przebiega płynniej, dzięki czemu przedsiębiorstwo notuje wyższe przychody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj