Filatelistyka to dosyć drogie hobby. Cennik starych znaczków pocztowych zmienia się co pewien okres. Z każdym rokiem wzrastają wartości tychże najstarszych oraz szczególnie ważnych egzemplarzy. Filatelistyka, inaczej typ hobby polegający na kolekcjonowaniu znaczków, ma wieloletnią kulturę zarówno w Polsce, jak również za granicą. Pasja owa, prócz satysfakcji, zapewnia także możliwość zarobku. Więc także mnóstwo osób chętnie kolekcjonuje znaczki o dużej wartości. Co właściwie tak naprawę wpływa na wartość znaczków pocztowych?

Inwestowanie w znaczki pocztowe

Popularność na inwestowanie w znaczki pocztowe, zbieranie ich i wszechstronnie poznaną filatelistykę nastała na dobre już w połowie XIX wieku. Swego czasu było to zajęcie bardzo powszechne pośród brytyjskiej szlachty i bogatych amerykańskich inwestorów. Ze względu na mnogość różnorodnych limitowanych edycji wydawanych na wyjątkowe okazje, wartość znaczków pocztowych błyskawicznie wzrosła do wielkich sum.

Wyjątkowość

Wygórowane wartości osiągają atuty filatelistyczne, jakie są niespotykane, to oznacza wydane w niewielkich nakładach, czy takie, jakich mimo większego nakładu niewiele się zachowało. Najdroższym znaczkiem pocztowym na świecie jest British Guiana 1c Magenta – oczywiście o jedynie jednym egzemplarzu tego znaczka. Na aukcji w 2014 roku został on sprzedany za 9,48 miliona dolarów, co jest najwyższym rezultatem w historii. Do znaczków rzadkich kwalifikuje się znaczki z błędami – choćby przy dużych nakładach całej emisji może się zdarzyć, iż poszczególne obiekty zostały poprzez pomyłkę wydrukowane inaczej.

Rynek inwestycyjny

Ranga pewnych znaczków pocztowych wzrosła do miana prawdziwych arcydzieł sztuki, co pokazują opisane powyżej wartości najsławniejszych, natomiast również szczególnie wartościowych egzemplarzy. Liczy się przy tymże, iż w globalnym rynku kolekcjonerskim znaczków pocztowych, wartym blisko dziesięciu miliardów dolarów, działa około 50 milionów kolekcjonerów. Pomiędzy innymi oczywiście z racji własnych wymiarów oraz wartości rynek filatelistyczny staje się jeszcze bardziej znanym sektorem inwestycji opcjonalnych.

Właściwość rynku

Środek do sukcesu na filatelistycznym rynku to przede wszystkim informacja fachowa i szczęście. Należy wiedzieć co kolekcjonować, jakie obiekty są warte zakupu oraz jaka ma ich być wartość – nabycia i sprzedaży. Znaczki pocztowe kolekcjonerskie nie mają usystematyzowanego taryfikatora, w związku z czym jest zagrożenie zakupu znaczka po zawyżonej wartości. Z innej strony my też możemy sobie nie zdawać sprawy z jego potencjału pieniężnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here