Urządzanie pokoju dla dziecka może spowodować nawet bezsenność u rodzica, który dwoi się i troi, aby zrobić to jak najlepiej. Jeśli ma to być pokój dla maluszka, tym bardziej musimy to dobrze przemyśleć. Inne kupimy łóżko dla 3-latka, a inne dla 10-latka, gdyż potrzeby zmieniają się wraz z jego wiekiem. Kilka porad znajdziesz poniżej.

Czego potrzebuje maluszek?

Przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, a to zapewni mu przede wszystkim własny i dobrze urządzony pokój. To w nim dziecko spędza większość czasu – zarówno na zabawie, jak i na nauce lub czytaniu. Ważne, aby w każdym pokoju wyodrębnić dwie podstawowe strefy. Zgodnie z nimi należy zaplanować wyposażenie – odpowiednie meble dla dzieci, akcesoria i dodatki.

Meble dla dzieci

Przez pierwsze miesiące dziecko zwykle jest z rodzicami i często z nimi śpi. Warto wstawić łóżeczko czy kołyskę do swojej sypialni. Zapewnią one komfort i poczucie bezpieczeństwa maluchowi, a rodzicowi wygodę, bo nie będzie budził się w nocy i zaglądał do innego pokoju. Jednak w królestwie malucha, które docelowo będzie jego pokojem, powinny znaleźć się odpowiednie meble dla dzieci. Są to m.in. szafa, łóżko dla 3-latka, które posłuży przez pierwsze lata jego życia, a także biurko czy dodatkowo komoda.

Meble dla dzieci, które „rosną” wraz z nimi

Najbardziej praktyczne będą meble, których nie trzeba co kilka miesięcy wymieniać. Wybrane z nich „rosną” razem z dzieckiem, co pozwoli sporo zaoszczędzić i dopasować je do zmieniających się potrzeb dziecka. Sprawdzone będą łóżeczko dla 3-latka, które posiada demontowalną barierkę, regulowany fotel, a także biurko.

Ochrona i zabezpieczenia to podstawa

Bezpieczeństwo w pokoju dziecka to kwestia priorytetowa – ważne, aby meble dla dzieci były solidnie wykonane, z dobrych materiałów, ale też miały dodatkowe zabezpieczenia – jak barierka, zaokrąglone krawędzie itd. Duże meble najlepiej przykręcić do ściany, by zabawa nie skończyła się tragedią – maluchy mają różne i często zaskakujące pomysły.

Zabezpiecz też kontakty zaślepkami, schowaj kable, a także ostre i potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Nie wieszaj też innych mebli nad łóżkiem – półki czy szafki powinny znaleźć się w innym miejscu.

Ważne jest także oświetlenie, które zadba o ochronę oczu dziecka, zasłony, rolety lub żaluzje oraz akcesoria pozwalające utrzymać w pokoju porządek – jak puf, pojemniki, pudełka itd. Urządzając pokój, kieruj się zasadą, by był bezpieczny i przyjemnie urządzony, gdyż jest to przestrzeń wielozadaniowa, do zabawy, nauki oraz odpoczynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj