Każdej osobie budującej dom towarzyszy obawa o pozostawiane na budowie materiały. Niestety dość często zdarzają się kradzieże materiałów budowlanych, dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się na zainstalowanie czasowego alarmu na placu budowy. W tym tekście rozważamy, czy to skuteczna metoda przeciwdziałania kradzieżom.
Kiedy budujesz dom, to zawsze inwestujesz w niego mnóstwo pieniędzy. Kosztowne okna i drzwi, instalacje, materiał termoizolacyjny itd. Wszystko to kosztuje, więc nic dziwnego, że boisz się o kradzież. Zwłaszcza, że nocą przeważnie nikt placu budowy nie pilnuje. Z tego powodu coraz więcej osób rozważa montaż alarmu na czas prowadzenia prac. Do wyboru masz albo profesjonalny system alarmowy, albo alarm prowizoryczny, lecz dużo tańszy. Przed ostatecznym wyborem warto rozważyć wady i zalety obu wariantów.
Profesjonalny alarm na budowie
Ten wariant warto rozważyć, jeśli myślisz o alarmie na długie lata. Inwestycja w profesjonalny system pozwoli Ci zachować go także, kiedy dom będzie już ukończony, a ogrodzenie zamontowane na posesji. Za profesjonalny alarm trzeba niestety więcej zapłacić, tak jak za wszystko, co cechuje lepsza jakość i innowacyjność rozwiązań. Na profesjonalny system alarmowy składają się przewody, sygnalizator (https://www.montersi.pl/sygnalizatory-zewnetrzne), czujki, akumulator, moduł powiadamiania oraz centrala alarmowa.
Ponieważ cały system jest dość złożony, do instalacji będziemy potrzebować pomocy profesjonalnego instalatora, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Dzięki temu prawdopodobnie będziemy mieli spokój na długie lata i pewność, że wszystko działa jak na należy.
Wizyta instalatora potrzebna będzie także do przeinstalowania systemu, kiedy już budowa domu się zakończy i trzeba będzie skonfigurować alarm pod kątem ochrony obiektu już gotowego. Inwestycja w taki system jest już poważną decyzją. W końcu dom buduje się na całe życie. Z tego powodu warto zadbać o jego należytą ochronę, zwłaszcza jeśli znajdują się w niej cenne sprzęty, antyki czy inne kosztowności.
Tani alarm na czas budowy
Niedrogi system alarmowy na czas budowy to dobry pomysł, jeśli nie planujesz w przyszłości instalacji alarmu na posesji, a jedynie chcesz chronić miejsce podczas wykańczania budynku. Największą zaletą jest oczywiście cena, lecz za tym idą mniej zaawansowane możliwości i funkcje. Kiepski sygnalizator, uboga centrala alarmowa oraz ograniczony zasięg czujników to coś, z czym trzeba się liczyć, kiedy decydujemy się na tani alarm na czas budowy. Minusem jest to, że po skończonej budowie raczej trudno będzie nam go odsprzedać bez dużej straty finansowej. Każdy woli kupować nowe urządzenia, a taki prowizoryczny i tani alarm nie sprawdzi się na późniejsze lata do ochrony budynku już ukończonego, którego powierzchnia wynosi co najmniej 100m2. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że będzie to jednorazowy zakup.