Przez termin transport ponadnormatywny określa się przewóz towarów, których wymiary lub masa przekraczają dopuszczalne wartości określone przez prawo. W tym przypadku konieczne jest specjalne zabezpieczenie przewożonych ładunków, co z kolei wymaga przestrzegania wielu ściśle określonych zasad. Z artykułu dowiesz się m.in. o czym trzeba pamiętać przed zorganizowaniem transportu dużego towaru.

Transport ponadnormatywny – na co należy zwrócić uwagę?

Organizacja transportu ponadnormatywnego wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a także przestrzegania określonych przepisów i procedur. Poniżej kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę zanim podejmiesz się przewozu dużego towaru. 

Przepisy dotyczące transportu ponadnormatywnego

Z pewnością musisz zacząć od zapoznania  się z obowiązującymi przepisami prawa oraz z przepisami wewnętrznymi firmy, która będzie zajmowała się organizacją przewozu. W Polsce przepisy dotyczącetransportu ponadnormatywnego regulowane są przez ustawę o transporcie drogowym oraz przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać ich przyczepy oraz warunków dopuszczalnego obciążenia pojazdów.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Powinieneś wiedzieć, że transport ponadnormatywny wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak ciężarówki z naczepami lub platformami przystosowanymi do przewozów niestandardowych. Należy wybrać odpowiedni rodzaj pojazdu, który spełni wymagania przepisów i będzie odpowiedni do konkretnego rodzaju ładunku.

Weryfikacja tras

Należy także dokładnie ocenić trasę, która zostanie pokonana podczas transportu ponadnormatywnego. Konieczne jest wyznaczenie optymalnej drogi z uwzględnieniem wymiarów ładunku, a także ewentualnych ograniczeń, takich jak niskie mosty czy wąskie drogi. Jak zatem widzisz, logistyka trasy to ważny aspekt przy planowaniu transportu dużych towarów. 

Zabezpieczenie ładunku

Zabezpieczenie ładunku podczas transportu ponadnormatywnego jest kluczowe. Konieczne jest stosowanie odpowiednich środków, takich jak pasy, łańcuchy czy specjalne platformy, aby zapobiec przesuwaniu się i uszkodzeniu towaru w czasie trwania przewozu. Bez tego ani rusz, aby nasz ładunek dotarł w wyznaczone miejsce w jednym kawałku.

Zezwolenia na transport ponadnormatywny

Przed przystąpieniem do transportu ponadnormatywnego konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń od władz lokalnych oraz administracyjnych. Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od rodzaju ładunku i planowanej trasy. Wiele krajów – nie tylko Polska – posiada regulacje, które określają dopuszczalną długość, szerokość, wysokość i wagę pojazdów, jakie mogą być używane do transportu ponadnormatywnego. 

Zespół odpowiedzialny za organizację

W przypadku organizacji transportu ponadnormatywnego należy powołać zespół, który będzie odpowiedzialny za organizację trasy i będzie monitorował cały proces – od przygotowania ładunku aż po jego dostarczenie na miejsce przeznaczenia. Powinien on składać się z osób z odpowiednim doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, a także posiadać adekwatne narzędzia do koordynacji procesu transportu.

Dlaczego należy przestrzegać zasad transportu ponadnormatywnego?

Przede wszystkim dlatego, że zasady dotyczące transportu ponadnormatywnego mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Przewóz takich towarów może okazać się niezwykle trudnym i wymagającym szczególnej uwagi kierowcy przedsięwzięciem. Dlatego trzeba je należycie zaplanować. Potrzebne są zezwolenia, certyfikaty i dokumenty, które potwierdzają zgodność z regulacjami prawnymi oraz spełnienie wymagań technicznych i bezpieczeństwa.

Przeciążone pojazdy, które nie są odpowiednio przygotowane do przewozu takich ładunków, mogą powodować uszkodzenia dróg i innych elementów infrastruktury, takich jak mosty czy tunele. Aby uniknąć takich sytuacji, zasady dotyczące transportu ponadnormatywnego obejmują również ograniczenia w poruszaniu się takich pojazdów na niektórych drogach i autostradach, a także określają godziny i warunki, w jakich mogą być używane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj