Jednym z najpopularniejszych i powszechnie powielanych mitów dotyczących klimatyzacji jest fakt, że jej obecność w domu szkodzi dzieci, które w nim przebywają. Wciąż wiele osób z tego powodu rezygnuje z instalacji urządzenia chłodzącego. Tymczasem właściwie zamontowana i rozsądnie użytkowana klimatyzacja jest dla dziecka całkowicie bezpieczna oraz niesie ze sobą wiele korzyści. Jak więc korzystać z klimatyzacji, gdy w domu są małe dzieci?

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji w domu z małymi dziećmi

Wiele osób obawia się, że klimatyzacja w domu będzie nadmiernie lub gwałtownie wychładzać pomieszczenie. Tymczasem dostępne na rynku klimatyzatory to nowoczesne i zaawansowane urządzenia, które umożliwiają użytkownikom pełną kontrolę temperatury w domu. Optymalna temperatura, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych oscyluje w granicach 20-22 stopni Celsjusza i taką temperaturę można ustawić na stałe, a klimatyzator sam dostosuje pracę pod dany parametr. Latem, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka i istnieje uzasadniona obawa przed szokiem termicznym, wystarczy ustawić temperaturę o około 5-6 stopni Celsjusza niższą. Tak użytkowana klimatyzacja domowa jest w pełni bezpieczna nawet dla najmłodszych i zapewnia im maksymalny komfort termiczny.

Klimatyzacja domowa a wilgotność powietrza

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nowoczesne klimatyzatory, oprócz zapewniania optymalnej temperatury powietrza, mogą także wytworzyć w pomieszczeniu komfortowy mikroklimat. Wilgotność powietrza jest równie istotna – zbyt niska powoduje dyskomfort i przesuszenie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, natomiast zbyt wysoka przyczynia się do rozwoju chorobotwórczych grzybów czy pleśni. Większość dostępnych na rynku urządzeń automatycznie utrzymuje wilgotność powietrza na optymalnym dla dzieci poziomie wynoszącym 40-60%. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania dodatkowo nawilżaczy czy osuszaczy powietrza, ani uciekania się do domowych sposobów, jak wieszanie mokrych ręczników na grzejniku, aby zapewnić dzieciom dobre samopoczucie.

Wpływ klimatyzacji domowej na czystość powietrza

Dzisiejsze klimatyzatory służą nie tylko ochładzaniu lub ogrzewaniu powietrza, ale także jego oczyszczaniu. Rosnąca świadomość co do tego, jakie zanieczyszczenia mogą się znajdować w powietrzu, sprawia, że klimatyzacja domowa jest wręcz wskazana, gdy w domu przebywają mali alergicy. Klimatyzatory wyposażone są w specjalne filtry, które podczas wymiany powietrza zatrzymują drobne zanieczyszczenia, wirusy, bakterie, szkodliwe drobnoustroje, a nawet brzydkie zapachy. Ponadto urządzenia te wychwytują z powietrza kurz, roztocza, pyłki czy sierść zwierząt. Zastosowanie klimatyzacji pozwala więc cieszyć się wysokiej jakości, czystym i tym samym – bezpiecznym dla dzieci powietrzem.

Serwisowanie klimatyzacji domowej podstawą bezpieczeństwa

Każdy posiadacz urządzenia chłodzącego zobowiązany jest do przeprowadzania jego okresowych przeglądów. Aby klimatyzacja działała poprawnie oraz nie wpływała na pogorszenie zdrowia domowników, wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Podczas przeglądu specjaliści oceniają pracę urządzenia, jego stan, szczelność oraz ilość czynnika chłodzącego. Klimatyzacja jest dokładnie oczyszczana, odgrzybiana i dezynfekowana, a wszelkie usterki wykryte podczas serwisu są natychmiast usuwane. Należy mieć na uwadze, że zgodnie z prawem, zarówno montażem, jak i serwisem urządzeń chłodzących, mogą zajmować się wyłącznie wykwalifikowani fachowcy, jak na przykład firma DsTechnik w Szczecinie. Czynnością, którą można wykonywać samodzielnie, oprócz czyszczenia urządzenia z zewnątrz, jest czyszczenie filtrów wstępnych. W tym celu wystarczy raz na 2 tygodnie oczyścić go odkurzaczem lub przetrzeć gąbką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here