Pożary stanowią poważne zagrożenie, dlatego są one czymś, co można bagatelizować. Wszystkie przepisy oraz regulacje, które wymagają stosownych środków ostrożności przed niekontrolowanym ogniem, nie występują w naszym kraju bez powodu. Jak wiadomo, publiczne placówki lub ośrodki handlowe, takie jak urzędy oraz galerie, a nawet niewielkie sklepy czy biura, muszą być wyposażone w system przeciwpożarowy.

Do standardowego, zalecanego wyposażenia wlicza się:

  • Gaśnicę proszkową
  • Hydrant i zawory hydrantowe
  • System dźwiękowego oraz świetlnego ostrzegania alarmowego
  • Awaryjne wyłączniki prądu
  • Bramy i drzwi przeciwpożarowe

Co więcej, większość z tych urządzeń wymaga regularnych przeglądów, aby nie utraciły one swojej certyfikacji. Bardzo istotny jest tu serwis hydrantów, gdyż stały dostęp do wody jest kwestią kluczową podczas operacji strażackich.

Dlaczego wyposażenie przeciwpożarowe wymaga przeglądów?

Podobnie jak samochody czy sprzęt medyczny – wyposażenie przeciwpożarowe zawsze musi zachowywać pełną funkcjonalność, gdyż w przeciwnym razie może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Jest to uregulowany prawnie obowiązek, którego każdy właściciel placówki handlowej czy usługowej powinien przestrzegać. Każdy rozsądny biznesmen powinien wiedzieć, że przeglądy systemu przeciwpożarowego muszą stanowić priorytet, niezależnie od obecnych wydatków. W kwestii zagrożenia i strat, jeśli ubezpieczyciel znajdzie niesprawne hydranty, czyli zawór jest w którymś miejscu zakręcony lub przewód doprowadzający jest za małej średnicy to jest nie do zaakceptowania.

Na czym polega serwis hydrantów? Najistotniejsze informacje

Jeśli nasz hydrant wymaga serwisowania, należy skierować się z tym do odpowiednio wykwalifikowanej firmy, która oferuje tego typu usługi. Aby wiedzieć, komu powinno się powierzyć to niezwykle odpowiedzialne zadanie, warto jest najpierw zrozumieć, jakie czynności tak właściwie pokrywa profesjonalny serwis hydrantów.

Kluczowy jest także jego prawidłowy montaż – musi być on stabilnie ulokowany w ścianie, a także odpowiednio zabezpieczony przed nieprawidłowym użyciem. Następnie dokonuje się szczegółowych pomiarów ciśnienia, aby upewnić się, że w razie potrzeby strumień wody pozostanie dostatecznie silny i nie ulegnie nagłemu osłabieniu. Bardzo ważny jest także stan węża i zaworów, bez których użycie hydrantu jest praktycznie niemożliwe. Jeśli wszystko działa tak, jak powinno, nie ma powodów do zmartwień – otrzymamy stosowny protokół oraz pewność, że na wypadek pożaru będziemy dobrze przygotowani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj