Nauka picia z kubeczka to kolejny etap w rozwoju malucha. Specjaliści są zdania, że umiejętność tę należy szkolić od najmłodszych lat – szczególnie jeśli niemowlę do tej pory korzystało z butelki. Im starsze jest dziecko, tym trudniej o pożegnanie malucha z butelką i smoczkiem. Sprawdź, kiedy jest najlepszy moment na naukę.

Sama nauka picia z kubeczka jest łatwa. Wiele problemów sprawia jednak wtedy, gdy pociecha do tej pory była przyzwyczajona wyłącznie do butelki. Nie ma się czemu dziwić – picie z butelki kojarzy się z przyjemnością i przypomina o ssaniu piersi. Warto jednak pamiętać, że im dłużej pociecha korzysta z takiego naczynia, tym większe ryzyko rozwoju próchnicy i trudniej jest odzwyczaić malucha.

Kiedy nadchodzi czas na picie z kubeczka?

Eksperci odpowiedzieliby: im wcześniej, tym lepiej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze próby nauki rozpocząć po ukończeniu przez malucha 7-9 miesięcy. To dobry moment z kilku powodów:

  • dziecko otrzymuje coraz więcej pokarmów stałych,
  • sam proces nauki z kubeczka zajmuje sporo czasu.

Dziecko musi być gotowe na nowe wyzwania

Nauka picia z kubeczka to proces, na który maluch musi być gotowy. Zaleca się, aby zamiana butelki na kubeczek nastąpiła w momencie, gdy dziecko samodzielnie siedzi i ma opanowaną sztukę jedzenia łyżeczką.

Warto przy tym pamiętać, aby nauka picia z kubka nie odbywała się w tym samym momencie, co inne zmiany w życiu malucha. Być może odstawiasz niemowlę od piersi? A może zamierzasz przenieść dziecko do własnego pokoju? Jeśli tak, wstrzymaj się z nauką picia z kubeczka na późniejszy okres – dokładanie kolejnego stresu związanego z wprowadzaniem nowości nie jest dobrą opcją.

Naukę samodzielnego picia odłóż w czasie także wtedy, gdy dziecko ewidentnie nie jest zainteresowane kubkiem.

Jak zacząć naukę picia?

Jeśli maluch wykazuje gotowość do nabycia nowej umiejętności, wykorzystaj to. W pierwszej kolejności musisz zaopatrzyć się w odpowiedni kubek do nauki picia. Jakimi cechami powinien się charakteryzować?

Zwróć uwagę między innymi na takie aspekty jak:

  • materiał – kubek do nauki picia powinien być wykonany z tworzywa sztucznego wolnego od bisfenolu A (BPA),
  • ustnik – może to być kubek niekapek z miękkim dzióbkiem albo tzw. kubek 360 ze specjalnym systemem uszczelnienia eliminującym ryzyko rozlania płynów,
  • antypoślizgowa podstawa – dzięki temu kubek będzie stał stabilnie na podłożu,
  • uchwyty – pozwolą na wygodne trzymanie kubka w dłoniach.

Gdy kubek do nauki picia masz już wybrany, czas przystąpić do działania. Zacznij od zaprezentowania maluchowi tego, jak pić z naczynia. W związku z tym, że maluchy uwielbiają naśladować rodziców, znacznie chętniej sięgną po kubek i będą próbowały z niego korzystać samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj