Właściwie zabezpieczony dach materiałowy w aucie nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów przy myciu i co najważniejsze zdecydowanie dłużej zachowuje swoją oryginalną świeżość.
Każdy doświadczony kierowca bardzo dobrze wie, że zakup wymarzonego kabrioletu, a przede wszystkim czerpanie przyjemności z jazdy latem i jesienią to nie wszystko. Kabriolet to także kilka dodatkowych obowiązków, zwłaszcza jeżeli mamy miękki dach. Jedynie systematyczna dbałość o jego poszycie może nam zagwarantować odpowiedni poziom estetyki oraz olbrzymie poczucie komfortu psychicznego.
Pielęgnacja dachu materiałowego w aucie od a do z
Zabezpieczony i zadbany dach to zdecydowanie najlepsza wizytówka posiadacza kabrioletu, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby zadbać o swoją maszynę. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach kabriolety możemy tak naprawdę podzielić na trzy główne rodzaje (pod względem samej konstrukcji dachu). Te najbardziej skomplikowane są oczywiście najbardziej wymagające jeżeli chodzi o konserwację.
Pierwszymi modelami są kabriolety z dachem sztywnym, które są praktycznie bezobsługowe. Jest to bardzo prosta konstrukcja łamana, która nie wymaga żadnej specjalistycznej konserwacji (oprócz smarowania mechanizmów składania raz na kilka lat).
Drugimi modelami są dachy miękkie, które zazwyczaj wykonane są z winylu albo innych tworzyw sztucznych. Poszycia tego typu można spotkać przede wszystkim w starszych modelach kabrioletów. W nowszych autach stopniowo przechodzono na dachy materiałowe (trzeci rodzaj). Warto wspomnieć o tym, że niektóre modele kabrioletów mogą mieć tak naprawdę dwa różne modele dachu. Przykładowo Mazda MX-5 przed liftingiem w standardzie miała dach winylowy, a po liftingu producenci sięgali już po dachy materiałowe. Jeżeli chodzi o same dachy materiałowe to wymagają one największej opieki i dbałości nawet o najmniejsze elementy, przez co są najbardziej angażujące.
Fachowa pielęgnacja dachu materiałowego
Dachy materiałowe w kabrioletach wymagają ostrożnego podejścia, ale co najważniejsze nasz wysiłek zostanie wynagrodzony, ponieważ to właśnie materiałowe dachy prezentują się najatrakcyjniej z wszystkich dostępnych wariantów. Profesjonalne czyszczenie dachu najlepiej zacząć od jego porządnego odkurzenia. Do tego celu warto użyć specjalnych odkurzaczy, które wyposażone są w końcówkę z miękkim włosiem. Cząsteczki brudu bardzo często wbijają się we włókna, dlatego też nie warto niepotrzebnie wcierać ich podczas mycia. Jeżeli nie mamy do dyspozycji odkurzacza, to można skorzystać oczywiście z miękkiej szczotki.
Podczas czyszczenia dachów winylowych, można używać zwykłej miękkiej gąbki zamiast szczotki. W przypadku dachów materiałowych gąbka jest całkowicie zbędna, dlatego też należy korzystać wyłącznie z porządnej szczotki. Jeżeli korzystamy z szamponu, to musimy pamiętać oczywiście o tym, że musi być on dedykowany właśnie do materiałowych dachów. Jeżeli musimy usunąć bardzo oporną plamę, to warto sięgnąć po specjalistyczne środki do tego typu operacji. Osoby, które korzystają z odplamiaczy nie do kabrioletów, powinny najpierw sprawdzić działanie tych środków na mało widocznych miejscach.
Podczas mycia szczotką, warto wykonywać takie ruchy, które są zgodne z przebiegiem poszczególnych włókien materiału. Dzięki odpowiedniemu kierunkowi nie zmechacimy szybko materiału. Po umyciu dachu należy go oczywiście dokładnie spłukać i przetrzeć specjalną szmatką z mikrofibry.
Zabezpieczenie dachu
Pamiętać należy również o tym, że profesjonalna pielęgnacja dachu materiałowego w aucie polega nie tylko na myciu, ale również na jego odpowiednim zabezpieczeniu. Jeżeli dach jest już całkowicie suchy, to można nałożyć na niego impregnat do dachu materiałowego z specjalnymi właściwościami hydrofobowymi. Dla pewności rozsądnie jest nałożyć dwie warstwy, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie pominięty został żaden ważny fragment. Dzięki kompleksowej impregnacji, kilka kolejnych myć dachu można już przeprowadzić na tradycyjnej myjni bezdotykowej (identycznie jak w zwykłym samochodzie).
Uszczelki kabrioletu
Kabriolety ze względu na składanych dach posiadają więcej gumowych uszczelek niż auta z klasycznym nadwoziem zamkniętym. Wszystkie uszczelki należy dokładnie i systematycznie konserwować za pomocą specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Specjaliści od motoryzacji zalecają, aby na uszczelki zakładać specjalną warstwę ochronną przynajmniej raz w roku. Przed nałożeniem nowej warstwy warto za pomocą ścierki dokładnie wytrzeć poprzednią.
Właściciele kabrioletów powinni unikać jazdy swoim autem po drogach szutrowych i po błocie. Im częściej będziemy myć dach, tym krócej on wytrzyma. Poszycie w kabrioletach jest niestety elementem eksploatacyjnym, dlatego też warto o nie zadbać, dzięki czemu będzie w stanie nam sprawnie służyć bez znaczącego uszczerbku nawet przez 20 lat.