Karty graficzne to jedne z najważniejszych elementów budowy każdego komputera. Są one w dużej mierze odpowiedzialne za renderowanie grafiki oraz za prawidłowe wyświetlanie jej na wyświetlaczu.

Obecnie rynek oferuje bardzo duży wybór, zatem konieczny będzie test karty graficznej, aby wyłonić idealną dla nas.

Jakie karty graficzne będą porównywane?

Do analizy zostały wybrane 3 karty graficzne:
– ASUS GeForce GTX 1060 3 GB DUAL OC;
– ASUS Radeon RX 560 2 GB Dual Fan OC;
– ASUS Radeon RX 570 4 GB STRIX OC.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Pierwszą rzeczy, którą należy zbadać, jest ilość pamięci VRAM. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z 3 GB GDDR5. Druga posiada 2 GB GDDR5, a trzecia 4 GB GDDR5. Zdecydowanie ASUS Radeon RX 570 wygrywa ten pojedynek.
  2. Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest typ pamięci. Wszystkie z badanych kart posiadają typ GDDR5, który jest najczęściej spotykany na rynku.
  3. Trzecią badaną rzeczą jest przepustowość danych. Tutaj zdecydowanie na czoło na stawki wychodzi ASUS Radeon RX 570, który charakteryzuje się przepustowością rzędu 224 GB/s.Jak to wygląda cenowo? Test karty graficznej zdecydowanie wskazuje na wygraną trzeciej z nich. Warto jednak zwrócić uwagę na jej cenę. Kosztuje ona ok. 1600 zł, a za dwie pozostałe zapłacimy do 1200 zł.

W jaki sposób jest przeprowadzany test karty graficznej?

Testy karty graficznej powinny być zawsze przeprowadzane w takich samych środowiskach. W powyższym teście wszystkie karty graficzne były testowane na systemie Windows 10 ze wszystkimi bieżącymi aktualizacjami, aby nie zakłócać wyników. Warto wspomnieć również o dwóch procesorach użytych do testu. Były to Intel Core i7-7700K, który został zwiększony do 5 GB oraz Pentium G4600.

Każdy z testów był wykonywany po kilkunastominutowym rozruchu karty graficznej, aby mogła ona w pełni zgrać się z innymi podzespołami. Test był również wykonywany 5-krotnie. Dwa skrajne wyniki zostawały odrzucane, a pozostałe trzy brane pod uwagę w analizach. Jest to dowód na to, że powyższe testy są bardzo bliskie prawdy, lecz oczywiście należy również brać pod uwagę błąd statystyczny, który zdarza się praktycznie przy każdych testach.

Czy należy zwracać uwagę na cenę?

Pytanie, które zadaje sobie każda osoba chcąca kupić kartę graficzną, brzmi „Czy warto wydać dużo pieniędzy na kartę graficzną”. Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Dla wielu osób karta graficzna to serce komputera. Dzięki niej mogą w pełni oddawać się rozrywce lub pracy. Posiadając słabą kartę graficzną, jesteśmy ograniczeni przez technologię i żadne aktualizacje oraz dodatkowe wspomagacze nie pozwolą na polepszenie wyników działania naszej karty.

Przy każdym zakupie należy dokładnie przeanalizować wszelkie parametry dotyczące danej karty. Jeżeli nie jesteśmy pewni, zawsze warto podpytać się sprzedawcy, którzy w większości są specjalistami i znają ceny kart graficznych oraz ich specyfikację. Kupno karty graficznej to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych i nie ma zbyt dużego pola manewru w popełnianiu błędu przez jej wyborze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj