Zapalenie trzustki u psa. Objawy i leczenie

Trzustka należy do bardzo istotnych narządów psiego organizmu. Zaburzenia jej działania są niestety wyjątkowo powszechne. Stan zapalny najczęściej powstaje w wyniku błędów dietetycznych.

Jakie są objawy zapalenia trzustki u psa i jakie jest zalecane leczenie?

Formy zapaleń trzustki u psa

U psów występują dwa rodzaje zapalenia trzustki. Forma ostra polega na wczesnej aktywacji proenzymów, które doprowadzają do samotrawienia oraz uszkodzeń trzustki. Stan ten wywołuje również obrzęk śródmiąższowej części narządu. Przyczyny OZT nie są do końca znane. Ostry stan zapalny jest dla psa wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ enzymy trzustkowe zaczynają z czasem trawić także okoliczne narządy.

Formą rzadziej spotykaną jest przewlekłe zapalenie trzustki. W tym przypadku stan zapalny może być powracający lub utrzymujący się. Najczęściej to weterynarz rozpoznaje bodziec pokarmowy wywołujący PZT, który doprowadza do nieprawidłowości w działaniu narządu oraz niszczenia miąższu trzustki.

Objawy stanu zapalnego

Objawy zapalenia trzustki mogą mieć postać lekką, w formie obrzękowej, bądź też bardzo ciężką – krwiotoczną. Większość symptomów jest dość niespecyficzna i dotyczy ogólnych zaburzeń przemiany materii psa. Obecnie uważa się, że w nawet 25 proc. przypadków, nieznanej przyczyny biegunki i wymioty spowodowane są niewykrytym OZT.

Szczególną uwagę powinien przykuć ostry ból brzucha, któremu towarzyszy gorączka i przyspieszony oddech. Pies cierpiący na zapalenie trzustki zmaga się tez z brakiem apetytu, depresją oraz osłabieniem. Właściciel powinien ponadto zwrócić uwagę na zmianę barwy błon śluzowych.

Leczenie zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki u psa leczy się wieloetapowo. Na początek konieczne jest zmniejszenie aktywności narządu, najczęściej poprzez 4-5 dniową głodówkę. Następnie zwierzęciu podawany jest roztwór glukozy, po czym konieczne jest wprowadzenie do diety psa odpowiednio dopasowanej karmy. Pokarm powinien być niskotłuszczowy i niskobiałkowy.

W zależności od stanu zwierzęcia, podawane są także dożylne kroplówki – niedobory minerałów i witamin przekazuje się w ten sposób pozajelitowo. Kolejny etap to stabilizacja stanu psa, polegająca na stosowaniu środków przeciwwstrząsowych oraz przeciwbólowych. Dla ochrony przed populacją bakterii w trzustce, wskazane jest również leczenie antybiotykami

Leczenie uzupełniające

Na kolejnych etapach leczenia, kluczowe znaczenie ma zapobieganie dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. W celu rozpoznania ewentualnych powikłań, stosuje się ultrasonograf weterynaryjny. W niektórych przypadkach, konieczne może być wykonanie transfuzji krwi lub wlewu dożylnego osocza. Zabiegi te pozwalają na wprowadzanie do organizmu psa naturalnych inhibitorów, które hamują enzymy trzustkowe.

Poza standardowym zakresem, wprowadza się również leczenie objawowe oraz suplementację diety. Badanie weterynaryjne może ponadto wykazać, że w przebiegu choroby nastąpiło obniżenie odporności, osłabienie perystaltyki oraz patologiczne namnożenie bakterii w jelitach cienkich. W takie sytuacji stosuje się dodatkowe leki, np. tylozynę lub metronidazol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj