Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej, to jedyny rodzaj obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Należy go zakupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Pomimo tego obowiązku, wiele osób go zaniedbuje. Ale takie celowe lub wynikające z zapominalstwa unikanie płacenia OC, ma swoje konsekwencje. Jakie? Dowiesz się z tego artykułu.
Kto powinien płacić OC?
Polskie prawo wyraźnie wskazuje na to, kto powinien mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest ono obligatoryjne w przypadku samochodów, ciągników, motorowerów. Dotyczy to również przyczep i naczep oraz pojazdów wolnobieżnych i historycznych.
Konsekwencje wynikające z braku płacenia OC
Skutki niezapłacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC są dość poważne. Jeśli podczas kontroli policja stwierdzi, że kierowca nie posiada ważnego OC, nałoży na niego stosowną karę. Ale to nie wszystko. Dodatkowo zostanie odebrany dowód rejestracyjny, przez co kontynuacja jazdy będzie niemożliwa.
Warto również pamiętać o tym, że czas nieopłaconego ubezpieczenia OC także ma znaczenie. Jeśli to ubezpieczenie jest zaniedbane przez więcej niż 14 dni, płaci się obecnie karę na poziomie 5600 PLN.
Do 3 dni jest to kwota 1120 PLN, a w przedziale od 4 do 14 dni – 2800 PLN. Jak widać, mandaty są dotkliwe w skutkach i mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego nie warto ryzykować i zadbać o wykupienie OC w odpowiednim terminie.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wysokość ubezpieczenia OC. Na ostateczną kwotę wpływa bowiem wiele czynników, na przykład:
- wiek kierowcy,
- długość posiadania uprawnień,
- wielkość miasta,
- marka samochodu,
- liczba dotychczasowych kolizji lub wypadków,
- przebieg i wiek auta.
Oczywiście tych zmiennych jest znacznie więcej. Ubezpieczyciel zapyta nawet o takie rzeczy, jak stan cywilny i fakt posiadania dzieci. Takie pytania pozwalają profilować kierowcę. Niektórzy z nich są zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka wyrządzenia szkód komunikacyjnych.
W jaki sposób obniżyć kwotę OC? Pomaga w tym, rzecz jasna, ostrożna jazda oraz wczesne wyrobienie prawa jazdy. Natomiast nie bez znaczenia będzie to, do jakiego ubezpieczyciela się udasz. Przykładowo, agenci w firmie ALPINA Ubezpieczenia zawsze są nastawieni na to, by przedstawić najlepszą ofertę dobraną dla danego pojazdu.
Na pewno warto również skorzystać z innego rodzaju ubezpieczenia w tym samym miejscu. Przydaje się na przykład ubezpieczenie graniczne oraz zielona karta wyjazdowa.