Wszędzie tam, gdzie spotykamy silniki elektryczne, znajdują zastosowanie falowniki, znane również jako przemienniki częstotliwości. Są to z założenia urządzenia pozwalające w łatwy sposób regulować prędkość trójfazowych silników prądu przemiennego.

Obecnie mamy do czynienia ze znaczącym rozwojem branży falowników. Koszt produkcji spada, a funkcjonalność rośnie. Powszechne stały się układy wzbogacone o sterowanie elektroniczne oparte o mikroprocesor. Gdzie zatem znajdują zastosowanie nowoczesne sterowniki silników elektrycznych?

Przemienniki częstotliwości – mnogość zastosowań

Ponieważ falowniki stosowane są tam, gdzie występuje konieczność sprawnej regulacji prędkości obrotowej silników trójfazowych AC, spektrum zastosowań jest naprawdę szerokie. Znajdziemy je m.in.:

  • w branży produkcji spożywczej są elementem maszyn pakujących,
  • w urządzeniach obróbki drewna wykorzystywanych w przemyśle drzewnym,
  • jako elementy instalacji wentylujących czy odpylających,
  • w pralkach automatycznych.

Powyższe przykłady nie kończy długiej listy miejsc i urządzeń, gdzie wykorzystuje się przemienniki częstotliwości. Nie można zapominać, że silniki elektryczne występują przecież praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.

Przemienniki częstotliwości – jak działają?

Zasada działania urządzeń kontrolujących prędkość obrotową silników jest dosyć prosta. W swojej istocie falownik musi dobrać napięcie elektryczne i jego częstotliwość tak, by osiągnąć pożądaną prędkość obrotową i zapewnić jej niezmienność. Obecnie mamy do czynienia z realizacją tych zadań w oparciu o dobrodziejstwa współczesnej elektroniki. Szybkie mikroprocesory i wydajne tranzystory IGBT nie są już niczym nadzwyczajnym w tego typu zastosowaniach.

Gdzie znaleźć markowe przemienniki częstotliwości?

Mogłoby się wydawać, że zakup przemiennika częstotliwości to tylko kilka chwil. Warto jednak się zastanowić, czy odnaleziony przez nas produkt rzeczywiście nadaje się do zastosowań przemysłowych i spełnia normy bezpieczeństwa. Dlatego dobrze zainwestować w sprawdzone rozwiązania takich producentów, jak uznany w przemysłowych zastosowaniach Schneider Electric. To się po prostu opłaca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj