Potrzebujesz dodatkowej gotówki na ważne wydatki i szukasz finansowania? Skorzystaj z kapitału zamrożonego w twojej nieruchomości! Sprawdź, kiedy warto uruchomić pożyczkę hipoteczną pod zastaw mieszkania i dowiedz się, jak możesz najlepiej spożytkować te środki.

Pożyczka hipoteczna – co to jest i kto może ją otrzymać?

Pożyczka hipoteczna umożliwia Ci zaciągnięcie zobowiązania na wysoką kwotę, pod zastaw nieruchomości. Nie ma tu wkładu własnego, a uzyskane środki możesz wykorzystać na dowolny cel. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, zarezerwowanego wyłącznie dla działalności bankowej, pożyczki hipoteczne mogą być również udzielane przez pozabankowe instytucje finansowe.

Możesz ją otrzymać, jeśli dysponujesz aktem własności domu lub mieszkania, również wtedy, gdy jesteś właścicielem połowy nieruchomości lub innej ułamkowej części. Oczywiście musisz być osobą pełnoletnią i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Bank lub firma pożyczkowa sprawdzi również Twoją zdolność kredytową.

Pożyczka hipoteczna – kiedy warto ją wziąć?

Pożyczka hipoteczna to pieniądze za mieszkanie bez konieczności sprzedawania swoich czterech kątów. Zwykle możesz ją uzyskać w kwocie 50-70% wartości nieruchomości, a więc przy dzisiejszych cenach mieszkań będą to naprawdę duże pieniądze, liczone w setkach tysięcy złotych. Z tego względu warto rozważyć tę formę finansowania, gdy potrzebujesz znacznej gotówki w relatywnie krótkim czasie.

Ważne jest również to, że harmonogram spłat pożyczki hipotecznej rozkładany jest na długie lata, dzięki czemu miesięczna rata jest stosunkowo niska. Nie musisz się więc martwić o to, skąd wziąć pieniądze na jej spłatę. Twój bank lub firma pożyczkowa upewni się, że stać Cię na zaciągnięcie zobowiązania, zanim Ci je przyzna. Wystarczy więc, że Twoje dochody pozwalają na comiesięczne uiszczanie rat.

Warto też wspomnieć, że marża w przypadku pożyczki hipotecznej jest zazwyczaj nieco wyższa niż przy kredycie mieszkaniowym. Opłatę jednak rekompensuje zdecydowanie szersze spektrum możliwości wykorzystania uwolnionej w ten sposób gotówki.

Pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania – na co można ją przeznaczyć?

W odróżnieniu od kredytu mieszkaniowego pożyczkę hipoteczną możesz przeznaczyć na dowolny cel. Zebraliśmy kilka najczęstszych powodów, dla których klienci chętnie korzystają z tej formy finansowania.

Bardzo często środki z pożyczki hipotecznej przeznaczane są na zakup samochodu. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego możesz tu wybrać dowolne auto – nowe lub używane, serwisować je tam, gdzie lubisz, a w dowodzie rejestracyjnym nie będzie widniał bank. Nie masz też obowiązku kupowania polisy auto-casco ani konieczności podpisania cesji praw z ubezpieczenia na instytucję finansującą zakup Twojego auta.

Dzięki pożyczce hipotecznej możesz też w łatwy sposób zapewnić sobie środki na duży remont lub rozbudowę domu. Nie ma wówczas konieczności dostarczania bankowi dokumentacji z każdego etapu budowy, gromadzenia faktur za materiały czy usługi firmy budowlanej. Daje to więcej wolności i usprawnia całą operację.

Ta forma finansowania sprawdzi się też, gdy myślisz o zakupie działki lub inwestycji. Teren, który dziś jest relatywnie tani, za 10-15 lat może być wart kilka razy więcej. Po sprzedaży działki pożyczkę hipoteczną możesz bezkosztowo spłacić przed terminem. Inwestycja w działkę budowlaną może też być formą wsparcia dla Twojej rodziny. Część terenu możesz przeznaczyć na budowę domu, a pozostałą sprzedać.

Co więcej, możesz połączyć wszystkie te cele i sfinansować je z jednego źródła. Samochód, remont, inwestycja, a może nawet wymarzona podróż z rodziną i gotówka na nieplanowane wydatki, które mogą się pojawić w przyszłości. Pożyczka hipoteczna to z pewnością produkt wart rozważenia w wielu sytuacjach.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/pozyczka-hipoteczna-a-kredyt-hipoteczny,114,0,1775986

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607328,pozyczki-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna—sprawdz–jak-wziac-pozyczki-hipoteczne,1,1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj