Szacuje się, że tylko 10% noworodków przychodzi na świat w terminie, który pokazuje kalkulator porodu lub jest wyznaczany na podstawie ostatniej miesiączki czy badania USG. Większość dzieci rodzi się 2 tygodnie wcześniej lub 2 tygodnie później – i jest to określane jako standard. Kiedy zatem mówi się o ciąży przenoszonej? Sprawdzamy.
Zgodnie z tym, co pokazuje kalkulator porodu, ciąża trwa 266 dni, czyli 40 tygodni. Nie oznacza to jednak, że dziecko przyjdzie na świat dokładnie w tym czasie. Niekiedy na rozpoczęcie akcji porodowej trzeba czekać kilka tygodni.
Kiedy ciąża jest przenoszona?
Za poród o czasie uważa się ten, który następuje między 38. a 42. tygodniem. O ciąży przenoszonej mówi się wówczas, gdy od terminu wyznaczonego przez kalkulator porodu minęło więcej niż 2 tygodnie.
1. Ciąża przenoszona niesie ryzyko dla noworodka
Przenoszenie ciąży może stanowić pewne zagrożenie dla płodu, co potwierdzają badania naukowe.
- wywołanie porodu w 41. tygodniu nieznacznie ogranicza śmiertelność noworodków[1],
- dzieci urodzone po 41. tygodniu są obarczone znacznie większym ryzykiem zespołu aspiracji smółki – zjawiska, które polega na przedostawaniu się z wodami płodowymi przedwcześnie oddanej smółki do płuc[2].
Ponadto przenoszona ciąża wiąże się nieodłącznie z pogorszonym funkcjonowaniem łożyska. Dlatego płód może być narażony na znaczne niedożywienie oraz niedotlenienie.
2. Zbyt długo trwająca ciąża to ryzyko dla matki
Przenoszona ciąża to nie tylko zagrożenie dla płodu, ale również przyszłej mamy. Jeśli akcja porodowa nie rozpoczyna się o czasie, wówczas istnieje spore ryzyko:
- przerwania krocza,
- zapalenia błon płodowych i łożyska
- przerostu błony śluzowej macicy.
3. Przenoszona ciąża wiąże się z koniecznością wywołania porodu
Biorąc pod uwagę fakt, jakie konsekwencje ma przenoszona ciąża, wielu lekarzy decyduje się na wywołanie porodu.
Najczęstszą metodą jest podanie kroplówki z oksytocyną, której zadaniem jest wywołanie skurczów macicy. W niektórych przypadkach do szyjki macicy aplikuje się żel z prostaglandynami, które pobudzają ją do rozwarcia. Część lekarzy podejmuje decyzję o przebiciu pęcherza płodowego – dochodzi do tego jednak coraz rzadziej, ponieważ metoda ta może zwiększać ryzyko pojawienia się powikłań.
4. Kobieta w przenoszonej ciąży jest pod stałą opieką lekarza
Z uwagi na to, że przenoszona ciąża wiąże się z pewnym ryzykiem, kobieta ciężarna zostaje objęta ścisłą kontrolą lekarską. Zwykle jest hospitalizowana – w szpitalu poddawana jest badaniom, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia mamy i płodu. Podstawą jest regularnie wykonywane KTG oraz USG.
5. Przenoszona ciąża nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia
Jeśli z dzieckiem wszystko jest w porządku, przenoszona ciąża nie wiąże się z koniecznością porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli nie istnieją żadne wskazania medyczne do tego zabiegu, lekarze w pierwszej kolejności decydują się na indukcję porodu. Dopiero gdy żadna metoda nie przynosi efektów, przeprowadzane jest cięcie.