Dziecko, które dopiero przyszło na świat, wciąż się rozwija – maluch rośnie, nabiera tkanki tłuszczowej, kształtuje się jego mózg i inne narządy, dojrzewają układ, w tym również system termoregulacji. Niemowlęta szybko marzną, ale łatwo też je przegrzać, dlatego warto zadbać o odpowiednie akcesoria, które umożliwią zapewnienie dziecku przyjemnego ciepła i pozwolą je utulić, utrzymując optymalną temperaturę.

Ciepło, nie za gorąco

W temacie pielęgnacji noworodka pokutuje wiele mitów, a jednym z najczęściej powtarzanych jest ten, który mówi o konieczności intensywnego ogrzewania i ubierania maluszka w grube ubranka. Niektórzy twierdzą nawet, iż niemowlakowi zawsze należy zakładać o jedną warstwę więcej, niż dorosłemu. W rzeczywistości jednak małe dzieci wcale nie potrzebują utrzymywania tak wysokiej temperatury, co więcej, jest to niewskazane ze względu na możliwość przegrzania malucha.

Aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło lub za chłodno, wystarczy położyć dłoń na jego karku. – Podpowiada ekspert z krakowskiemu sklepu Świat Dziecka z akcesoriami dziecięcymi. – Zaleca się, by temperatura w pokoju dziecięcym mieściła się w przedziale 18-20 stopni, przy czym chłodniej powinno być nocą.

Ubranie dziecka w takich warunkach nie powinno być za grube, w praktyce najczęściej wystarczy jedynie body lub pajacyk. Dodatkową warstwę będzie stanowiło okrycie, przy czym szczególnie w pierwszych tygodniach życia nie zaleca się stosowania kołderek. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast lekki materiał, w który owiniemy dziecko. Może to być delikatny kocyk, chusta lub też specjalny otulacz bądź rożek. Wykonane z odpowiednio dobranych, oddychających tkanin, np. bawełny o przewiewnym splocie lub bambusa, który charakteryzuje się właściwościami termoregulacyjnymi, akcesoria te pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę, zapobiegając zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu dziecka. Doskonale sprawdza się tu tkanina bambusowa, stosowana np. w produktach marki La Millou, której włókna pozostają o 2-3 stopnie chłodniejsze od otoczenia. Wykonane z tego materiału otulacze to świetny wybór na letnie upały. Wspomniane akcesoria, takie jak chusty czy rożki, pozwolą zadbać o ciepło maluszka także na spacerze, gdzie mogą posłużyć jako dodatkowe okrycie w wózku.

Do tulenia i spowijania

Rożki, otulaczy czy chusty mają też jeszcze jedno bardzo ważne zadanie: nie tylko utrzymują odpowiednią temperaturę i zapewniają maluszkowi przyjemne ciepło, ale służą także do jego otulenia. Spowijanie dziecka ma istotne znaczenie w pierwszych miesiącach jego życia, kiedy trzeba mu zapewnić warunki zbliżone do tych, które zna z brzucha mamy. Chodzi tu nie tylko o odpowiednią temperaturę, ale też o pozycję, w której znajduje się dziecko – naturalnie jego kończyny ułożone są blisko ciała. Dlatego też owinięcie w miękki i ciepły otulacz, chustę czy rożek sprawi, że dziecko będzie spokojniejsze, szczególnie podczas snu. Otulenie rączek i nóżek zapobiegnie bowiem ich odruchom, które mogłyby wybudzić maluszka. Ta metoda sprawdzi się nie tylko w domowym łóżeczku, ale też podczas spaceru z wózkiem. Jak więc się okazuje, każdy rodzic powinien uzupełnić wyprawkę dziecięcą o rożek lub otulacz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj