Czy zawsze najtańsze okna są najlepszym wyborem? Dlaczego należy głównie zwracać uwagę na parametry dodatkowe okna? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź. Urządzając nowoczesny dom, chce się zachować spójność i modną w takiej aranżacji symetrię. Dotyczy to również doboru okien, które powinny mieć nie tylko podobny wymiar, ale również węższe profile okienne, a także duże przeszklenia, które sprzyjają większej ilości światła, a tym samym oszczędności energii, która będzie jeszcze większa jeśli zdecydujemy się na szyby o dużej przepuszczalności światła, co będzie miało znaczenie w okresie zimowym. Z letnim słońcem poradzimy sobie montując rolety lub żaluzje. Zatem na jakie parametry powinno się jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim termoizolacja okien PCV

Oczywiście najbardziej korzystną opcją pod względem ekonomicznym są okna PCV. Jednak również w tym przypadku nie powinno się wybierać najtańszych i baczną uwagę zwrócić na klasę termoizolacji. Klasa A zapewnia niewielki ubytek ciepła. Według norm i standardów cieplnych powinno to być 1, 1 W/m2K, a w 2021 roku już 0, 9 W/m2K. Stąd warto zwiększać termoizolacje wybierając okna z potrójnymi szybami, a także uszczelkami. Poza liczbą komór w profilu okiennym, to właśnie te czynniki wpływają na lepsze parametry okien pod tym względem. Jeśli stosuje się wentylację mechaniczną konieczne jest wybranie okien o najwyższej czwartej klasie, jeśli chodzi o przepuszczalność powietrza. Z kolei w przypadku bardzo dużych przeszkleń, warto zastosować jak najwyższy współczynnik przepuszczalności światła przez co zimą będzie można liczyć na oszczędność w ogrzewaniu budynku. Ma to również znaczenie w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych.

Dźwiękoszczelność ma znaczenie

Żyjemy w coraz bardziej hałaśliwym świecie, dlatego odrobinę spokoju chcemy mieć choć we własnym domu. Stąd mieszkając w miejscu, gdzie o ciszę trudno warto zainwestować w okna z PCV, które są dźwiękoszczelne. Rw na poziomie 45 db pozwala wyciszyć pomieszczenie na tyle, że nawet przejeżdżający pociąg nie będzie nazbyt słyszalny. Już wyciszenie na poziomie 30 db daje duży komfort, natomiast to powyżej 40 db, trzeba stosować w miejscach o szczególnie wzmożonym ruchu.

Odporność na obciążenie wiatrem i wodoszczelność

Konstrukcja ramy musi być odpowiednia, aby wytrzymała napór wiatru. Dlatego profile okienne są testowane również na wytrzymałość na wiatr. Najwyższa klasa C6 daje wytrzymałość profilu nawet do 200 km/h. Dopiero przy takiej prędkości wiatru profil skrzydła może się ugiąć o około 7 mm. Natomiast w Polskich warunkach zupełnie wystarczająca się wydaje klasa C2, gdzie takie ugięcie profilu następuje przy prędkości wiatru 130 km/h. Wodoszczelność jest równie istotna, a tu do wyboru mamy aż 10 klas, przy czym dobrą ochronę może już dać klasa 7A. Oczywiście parametry okien trzeba dobierać według potrzeb, a cennik okien odzwierciedla trwałość okien o najwyższych parametrach. Czasem nie warto oszczędzać, gdyż ważniejsza jest odpowiednia ochrona przed zimnem, wiatrem, deszczem, a także stratami ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj