Szybkie płatności internetowe zrewolucjonizowały rynek zakupów online. To bardzo wygodne rozwiązanie, optymalne dla osób, które na co dzień nie mają okazji do odwiedzania sklepów stacjonarnych. Dziś przez Internet możemy kupić niemal wszystko – od ubrań, przez kosmetyki, części do majsterkowania, aż po jedzenie. Co warto wiedzieć o szybkich płatnościach internetowych? Czy rozwiązanie, którym jest płatność kartą przez Internet, jest najlepsze?

Metody płatności online

Do najpopularniejszych form płatności online zaliczamy:

  • Płatność kartą przez Internet – jest tradycyjnym sposobem rozliczania zakupów internetowych. Jest też dość uciążliwa, ponieważ wymaga podawania pełnego numeru karty, daty jej ważności i kodu zabezpieczającego. Jeśli zrobimy zakupy na stronie, która okaże się niebezpieczna, możemy paść ofiarą oszustwa. Płatność kartą w Internecie może odbywać się poprzez karty kredytowe, debetowe i prepaid.
  • Przelewy online, czyli przelewy ze swojego konta bankowego realizowane przez operatora (np. Przelewy24, PayU), z którym nasz bank podpisał umowę. To bardzo popularna forma płatności, która wymaga jednak długiego procesu akceptacji. Potwierdza się ją po zalogowaniu do bankowości elektronicznej i wpisaniu hasła otrzymanego w SMSie.
  • BLIK, czyli najwygodniejsza i praktycznie najbezpieczniejsza opcja przelewania pieniędzy online. Warto wiedzieć, jak korzystać z BLIKA, ponieważ posługiwanie się tym systemem mobilnych płatności bardzo ułatwia życie. Transakcji internetowej dokonuje się poprzez podanie sześciocyfrowego kodu, wygenerowanego w aplikacji mobilnej banku. Następnie wystarczy ją potwierdzić w telefonie. Wszystko trwa zaledwie kilka sekund.
  • Portfel elektroniczny, czyli strony działające na zasadzie stworzenia konta u dostawcy usługi i podpięcia karty pod konto. Aby dokonać płatności, wystarczy się tam zalogować.

Wśród podanych form płatności zdecydowanie wyróżnia się BLIK. Dlaczego jest bezpieczniejszy od innych popularnych form płatności bezgotówkowych w Internecie? Nie wymaga od nas podawania danych karty płatniczej ani logowania się na konto bankowe. Z tego względu, jest coraz częściej wybierany przez Polaków jako główna metoda płatności internetowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o płatnościach internetowych?

Niezależnie od tego, czy wykonujemy płatność kartą przez Internet, czy decydujemy się na inną formę płatności, taką jak BLIK, zawsze należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby weryfikować sklepy internetowe, z których chcemy skorzystać. Jeśli strona wydaje nam się podejrzana, zrezygnujmy z zakupów. Warto też posłuchać opinii znajomych lub internautów na temat danej strony internetowej. Zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa umożliwia cieszenie się w pełni bezpiecznymi zakupami i zabezpieczeniem przed włamaniem na nasze konto bankowe. Warto też edukować w tym temacie inne osoby, zwłaszcza wchodzące w świat internetowych zakupów. Najbardziej narażone są dzieci i młodzież oraz osoby starsze, które mogą nie zauważyć niepokojących sygnałów. Warto pokazywać im możliwości dokonywania bezpiecznych zakupów w sieci, na przykład za pośrednictwem BLIKA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here