Dzień, w którym szczeniak po raz pierwszy przekroczy próg Twojego domu, będzie początkiem długiej i silnej przyjaźni. Przed Tobą wiele zabawnych, ciepłych i wzruszających chwil, a ten artykuł pomoże Ci przejść przez nie poprawnie i uchroni Cię przed częstymi błędami. Co zrobić, zanim szczeniak pojawi się w domu?

Przygotuj swój dom na nowego mieszkańca

Ciekawość szczeniaka nie zna granic. Zdecydowanie musi zbadać wszystkie zakamarki mieszkania, a jednocześnie spróbować tego, co stanie mu na drodze. Aby znajomość z nowym domem nie kończyła się na telefonach do kliniki weterynaryjnej, z wyprzedzeniem podejmij środki ostrożności. Schowaj przede wszystkim przewody i kable. Możesz zabrać je umieścić pod listwą lub przymocować na takiej wysokości, żeby szczeniak na pewno ich nie dosięgną. Przestaw też rośliny doniczkowe wyżej. Niektóre z nich, mogą być trujące dla psów. Więcej wskazówek na temat gryzienia domowych przedmiotów przez psy znajdziesz w naszym artykule.

Czego potrzebuje Twój szczeniak

Oto minimalny zestaw rzeczy, które przydadzą się w pierwszych tygodniach:

Miski na jedzenie i wodę. Najlepszym wyborem będą metalowe miski na antypoślizgowej podstawie lub z przyssawkami. Dlaczego metalowe? Bo plastikowe pojemniki łatwo się przewracają, a metalowe są stabilniejsze i łatwiej je umyć.

Legowisko. Szczeniak potrzebuje przytulnego miejsca do spania, najlepiej nie w przejściu. Wybierz miejsce, które będzie dalej od kaloryfera i gdzie nie będzie przeciągu. Dobierz rozmiar legowiska tak, aby nie tylko mogło się zwinąć w kłębek, ale także spokojnie się rozciągnąć.

Toaleta. Na spacer ze swoim szczeniakiem możesz wychodzić dopiero po szczepieniu. Wcześniej będzie musiał załatwić wszystkie ważne potrzeby w domu. Lepiej nie eksperymentować z jakąś specjalną ściółką do kuwety, szczeniak może jej posmakować z ciekawości, więc zaopatrz się w specjalne podkłady jednorazowe. Zanim jednak nauczy się korzystać z psiej toalety może to trochę potrwać.

Akcesoria do pielęgnacji. Szczeniak potrzebuje specjalnego szamponu przeznaczonego dla zwierząt.Takiego, który nie podrażnia i nie wysusza.

Smakołyki i zabawki

Szczeniak będzie od początku szukać czegoś na czym będzie mógł ostrzyć zęby, Najlepiej jak będzie to jakiś smakołyk, który ochroni nasze domowe rzeczy, których zapomnieliśmy schować. Wypchane zabawki najlepiej trzymać z dala od psów, w przeciwnym razie mogą zakrztusić się plastikowymi częściami lub zjeść wypełniacz.

Obroża, smycz. Nawet jeśli szczeniak nie został jeszcze zaszczepiony, lepiej wcześniej kupić akcesoria, które pomogą nam wychodzić z nim na dwór

W jakim wieku brać szczeniaka?

Preferowany wiek, w którym warto wziąć szczeniaka, wynosi od dwóch do trzech miesięcy – wtedy są one już wystarczająco dojrzałe, w większości odżywiają się samodzielnie i z reguły mają już niezbędne szczepienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj