Do niedawna nie zwracaliśmy żadnej uwagi na wzornictwo, standardy cieplne, wodoszczelność czy przepuszczalność światła – okna miały po prostu być. Dziś znacznie wzrosły nasze wymagania i zależy nam na tym, by były jak najlepszej jakości. Na co powinniśmy zwrócić uwagę stojąc przed zakupem nowych okien?

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Przepisy w Polsce i całej Unii Europejskiej są jasne – każde okno wprowadzone do sprzedaży musi posiadać deklarację właściwości użytkowych, będącą potwierdzeniem parametrów, jakie posiada konkretny produkt. Znajduje się tam nie tylko informacja, jakie organizacje skontrolowały i złożyły tę deklarację, ale również parametry, które mówią nam o tym, jaką ochronę przed zewnętrznymi warunkami zapewni nam okno. Co to są za wartości?

Pierwszą z nich jest wodoszczelność – parametr ten określany jest w skali dziesięciostopniowej. Im wyższa klasa tym lepsza wodoszczelność okna. W polskich warunkach za całkowicie wystarczającą klasę uznaje się 4A.

Drugi czynnik to odporność na obciążenie wiatrem, wyrażana w sześciu klasach. Oznacza to, że np. w klasie B2 profil skrzydła może ugiąć się o 1/200 dopiero przy ciśnieniu parcia wiatru 200 Pa. Tego typu zabezpieczenie można już uznać za wysokie.

Trzecim parametrem, który znajdziemy w deklaracji jest przepuszczalność powietrza. Ma cztery klasy, z czego ostatnia, czwarta klasa jest najwyższa i powinna być stosowana w domach posiadających mechaniczną wentylację.

Kolejny element to przenikalność cieplna okna, będąca wartością składową zarówno przenikalności ramy okiennej (współczynnik Uf), jak i szyby (współczynnik Ug). Parametr łączony opisywany jest jako współczynnik Uw i musi wynosić nie mniej niż 1,1.

Następne wartości dotyczą przepuszczalności światła oraz energii promieniowania słonecznego g. Dzięki nim wiemy, ile ciepła słonecznego oraz światła przedostanie się przez okno do wnętrza budynku. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza w przypadku okien położonych w południowej części domu – zimą, kiedy więcej ciepła słonecznego dociera do mieszkania, mamy szansę na dodatkowe dogrzanie pomieszczenia, jednak latem takie zjawisko może przyczyniać się do nadmiernego przegrzania. Wówczas warto zamontować dodatkową przesłonę okienną np. w postaci rolet.

Bezpieczeństwo domu i komforty akustyczny

Okna znajdujące się na parterze są potencjalnie najprostszą drogą, którą włamywacz może dostać się do wnętrza domu. Z tego powodu warto zabezpieczyć się przed włamaniem montując okna wyposażone antywłamaniowe okucia. Takie rozwiązania oferuje m.in. firma Ekoplast, w której znajdziemy zabezpieczenia jednego z najlepszych producentów na rynku – firmy MACO Multi-trend.

Innym, bardzo ważnym czynnikiem jest tłumienie hałasu, zwłaszcza jeśli mieszkamy w ruchliwej okolicy i jesteśmy narażeni na uciążliwe dźwięki przez sporą część doby. Właściwości akustyczne okien określa parametr Rw – im jest on wyższy tym okno będzie lepiej tłumiło dźwięki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj