W sklepach z urządzeniami AGD dostępnych jest wiele rodzajów płyt kuchennych. Jeszcze 20-30 lat temu większość klientów decydowała się na kupno płyty gazowej. Obecnie jednak dużo chętniej, z różnych powodów, kupowane są elektryczne płyty grzewcze, przede wszystkim płyty indukcyjne. Czy to jednak oznacza, że płyty gazowe stopniowo odchodzą do lamusa? Zdecydowanie nie! W artykule przedstawiamy najważniejsze zalety i wady płyt gazowych oraz przedstawiamy możliwości najnowszych modeli takich urządzeń.
Dlaczego wiele osób nie chce korzystać z płyt gazowych?
Gazowe płyty grzewcze tak naprawdę mają tylu samo zwolenników co przeciwników. Jedni cenią je za niskie koszty użytkowania i niemal całkowitą bezawaryjność, a inni twierdzą, że korzystanie z płyty grzewczej jest niebezpieczne i dodatkowo, że takie urządzenia mają znacznie gorszą funkcjonalność. Ryzyko niezakręcenia pokrętła w przypadku płyt gazowych grozi ulatnianiem się gazu. W rezultacie możliwe jest niestety zatrucie domowników, a czasami nawet wybuch pożaru. Na płyty gazowe powinni uważać przede wszystkim osoby, które mają w domu małe dzieci oraz osoby starsze. Dodatkowo wskazywanym argumentem przeciw płytom gazowym jest fakt, że przygotowanie na nich potraw zazwyczaj trwa znacznie więcej czasu niż na płycie indukcyjnej.
Nie w każdym budynku jest instalacja gazowa
Elementem, który sprawia, że płyty gazowe stopniowo są wykorzystywane przez coraz mniej osób jest też fakt, że nie w każdym domu i mieszkaniu jest możliwość ich stosowania. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Design:
W nowym budownictwie zazwyczaj już nie ma podłączonej instalacji gazowej. Tak jest zarówno na nowych osiedlach mieszkaniowych, jak i w budownictwie jednorodzinnym. Powodem tego są oczywiście kwestie bezpieczeństwa i przeciwdziałanie powstawaniu związanych z korzystaniem z gazu wypadków.
Jeżeli w danym budynku nie ma podłączonej instalacji gazowej, nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej możliwości korzystania z płyt i piekarników gazowych. Jest to jednak znacznie utrudnione i w takim przypadku można to zrobić jedynie z wykorzystaniem butli gazowych. Zanim się jednak na to zdecydujemy, koniecznie trzeba sprawdzić w administracji, czy w danym budynku nie ma zakazu takiego rozwiązania.
Najważniejsze zalety płyt gazowych
A dlaczego pomimo gorszego bezpieczeństwa i wolniejszego gotowania płyty gazowe są przez niektórych klientów cały czas stosowane? Oprócz ekonomii, czyli mniejszych kosztów użytkowania gazowej płyty kuchennej i ceny samego urządzenia, wiele osób uważa, że przygotowywane na płytach gazowych potrawy są dużo smaczniejsze, niż te, które są gotowane na płytach elektrycznych. Jest to związane z gotowaniem na wolnym ogniu, które według wielu gwarantuje wyjątkowy smak potraw. Dużo osób ceni także łatwość obsługi płyty gazowej i to, że podczas gotowania widzi się wielkość płomienia. Zaletą płyt gazowych jest też fakt, że można z nich korzystać nawet w trakcie awarii prądu.
Nowoczesne płyty gazowe rozwiązaniem wielu problemów
O czym nie każdy wie, kuchenne płyty gazowe to obecnie nie tylko zwykłe płyty z emaliowaną powierzchnią i ze znajdującymi się na nich palnikami, z których wydobywa się ogień. Coraz popularniejsze są nowoczesne płyty gazowe, które są pokryte szkłem hartowanym lub ceramicznym. Dzięki temu są znacznie prostsze do utrzymania w czystości i podczas korzystania z nich nie ma ryzyka poparzenia się wolnym ogniem. Dużym atutem nowoczesnych płyt gazowych jest to, że wykorzystywany w nich gaz jest spalany katalitycznie. Dzięki temu płyta szybciej się nagrzewa i dodatkowo jest bardziej ekonomiczna w użytkowaniu, ponieważ w pełni wykorzystuje pobierany z instalacji gaz.
Jak widać płyty gazowe nie odchodzą do lamusa i w starszym budownictwie cały czas są chętnie stosowane. Istnieją też nowe rodzaje płyt gazowych, które oprócz niskich kosztów użytkowania dają też wiele innych korzyści.