Materace „nawierzchniowe”, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się na powierzchni łóżka – to rodzaj „nakładki”, która poprawia walory użytkowe posłania. Wyrób jest najczęściej wykonany ze specjalnej pianki, jednak istnieją także modele sprężynowe (wykorzystywane w określonych okolicznościach). Czym dokładnie charakteryzuje się taki „dodatek” i dlaczego warto go nabyć?

Opisywane „nakładki” są stosunkowo cienkie (zazwyczaj mają kilka centymetrów wysokości) i stanowią uzupełnienie dla materaca bazowego (pierwsze mierzą najczęściej 5-10 cm, a drugie – od 20 cm w górę). Modele nawierzchniowe niwelują deformacje, jakie powstały w posłaniu i wyrównują jego płaszczyznę. W zależności od wykorzystanych materiałów, wyroby sprawiają także, że łóżko staje się bardziej lub mniej miękkie, dzięki czemu można dostosować materace do osobistych preferencji. Jakie więc właściwości kryją za sobą poszczególne typy wypełnień?

Charakterystyka nawierzchniowych materacy piankowych

„Nakładki” sprężynowe stanowią zdecydowaną rzadkość – znajdują się głównie na określonym rodzaju mebli (tj. na łóżkach „kontynentalnych”). Najczęściej spotykanymi modelami są jednak nawierzchniowe materace piankowe, które zwykle produkuje się z kilku typów wypełnienia: termoelastycznego, wysokoelastycznego, lateksowego albo „gelax”. Ciekawą propozycją jest ostatni z wymienionych materiałów, tzn. nowoczesna pianka żelowa, która łączy w sobie dużą sprężystość i możliwość dopasowania się do ciała użytkownika, dzięki czemu odciąża mięśnie.

Eksperci z firmy „Meble K&D” podkreślają, że równie interesującym wyborem jest np. materac nawierzchniowy „Toplatermo Soft”, w „nakładce” mieszczą się bowiem dwa typy wypełnienia – pianka termoelastyczna oraz lateksowa. „Podwójna natura” wyrobu objawia się w redukcji ucisku ciała podczas snu, a także wysokiej sprężystości. Dla osób stawiających jednak na nieco twardsze posłania, poleca się model „Toplatermo Hard”, wykonany z pianki wysokoelastycznej – materac zapewnia nie tylko odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, ale jest też przewiewny.

Kiedy warto kupić materac nawierzchniowy?

Opisywane rozwiązanie sprawdza się w przypadku, kiedy materac bazowy ulega uszkodzeniu, a także nie spełnia postawionych mu wymagań (czego źródłem jest np. nieprzemyślany zakup). Modele nawierzchniowe poleca się też, gdy po obu stronach łóżka znajdują się inne posłania. Jeżeli osoby, które użytkują mebel, dzieli duża różnica w wadze lub kwestie zdrowotne, stosuje się inne materace, a „nakładka” wyrównuje ich wysokość i pozwala uzyskać równe posłanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj