Polskie rolnictwo ma charakter rozdrobniony i obfituje w mniejsze gospodarstwa rolne. W związku z tym w okresie wzmożonych prac polowych dochodzi do sytuacji, gdy rolnikom brakuje sprzętu do wykonania określonych prac polowych lub też nie posiadają odpowiednich maszyn. Właściciele gospodarstw stają wtedy przed koniecznością skorzystania z usług rolniczych. Na wzrost zainteresowania usługami rolniczymi ze strony właścicieli gospodarstw ma też wpływ to, że rolnicy z coraz większym dystansem podchodzą do kupna drogich maszyn, które nie będą później w pełni wykorzystane gospodarstwie.

Gdzie szukać usług rolniczych?

Rynek usług rolniczych w Polsce stale się powiększa. Firmy oferujące wykonywanie określonych prac i posiadające odpowiedni sprzęt prześcigają się w walce o klienta. Ponadto wiele jest też ofert pochodzących od rolników indywidualnych, którzy w sektorze usług poszukują dodatkowego zarobku. Profesjonalne firmy oferują bardzo szeroki wachlarz usług od bronowania, koszenia i nawożenia aż po pomoc w zbiorach. Ponadto wiele firm poszerza zakres usług o rozplanowanie logistyczne prac.

Jak kształtują się ceny usług rolniczych

Podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny usług rolniczych jest rodzaj oraz moc sprzętu jakim będą one wykonane. Co oczywiste na cenę wpływa też wielkość areału na którym dane prace mają zostać przeprowadzone. Za bronowanie zapłacimy zwykle od 80 do 100 zł za hektar, za koszenie około 120 zł/ha, a za zbiór kukurydzy od 500 do 600 zł/ha. Jak już wspominaliśmy do wielu usług można dokupić obsługę logistyczną, co wiąże się oczywiście ze wzrostem ceny. Na ceny usług rolniczych wpływa też region. Niektórzy rolnicy decydują się na zamówienie usług wspólnie z sąsiadami, co daje lepszą pozycję wyjściową przy ewentualnych negocjacjach cenowych.

Usługi rolnicze, to oferta nie tylko dla produkcji roślinnej

Z usług rolniczych korzystają nie tylko rolniczy, których gospodarstwa nastawione są na produkcję roślinną. Coraz częściej na pomoc firm decydują się rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą. Wielu z nich posiada dodatkowo pole uprawne przeznaczone pod rośliny uprawne potrzebne np. do produkcji pasz ale nie opłaca im się się kupno maszyn do zbiorów, gdyż zbyt rzadko by je wykorzystywali. W związku z tym korzystają z pomocy firm usługowych.

Skorzystanie z usług rolniczych pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas.

Gdzie szukać usług rolniczych?

Poszukiwanie usług rolniczych najlepiej przeprowadzić w Internecie. Zarówno popularne portale ogłoszeniowe jak i branżowe strony rolnicze obfitują w oferty rolników indywidualnych i firm prowadzących tego rodzaju działalność. Niektórzy ogłoszeniodawcy prezentują też cenniki swoich usług, co ułatwia zorientowanie się w kosztach.

Rynek tego rodzaju usług od kilku lat intensywnie się rozrasta. Oczywiście ma to związek ze stale rosnącym popytem, który z kolei jest pokłosiem postępu technologicznego w rolnictwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj