Bezpieczeństwo maszyn to zagadnienie bardzo złożone kształtujące się na przestrzeni lat od rozwoju przemysłu. W ostatnim czasie zanotowano znaczy wzrost świadomości zarówno użytkowników jak i producentów w tej kwestii.

Popularny mit

W przeszłości uznawano, że odpowiedzialny za bezpieczne używanie maszyn jest tylko i wyłącznie pracownik. Jednakże w obecnie uważa się, że także producent odpowiedzialny jest za bezpieczną obsługę maszyn. Proces ten jest dużo bardziej skomplikowany, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Trzeba w nim zidentyfikować i ocenić potencjalne zagrożenia płynące z użytkowania.

Śmiertelne wypadki

W danych GUS z lat 2016-2018 wyczytać można, że ogólny wskaźnik wypadkowości spadł o 12,6 %. Jednakże, pomimo tego spadku liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym zwiększyła się. Ogromna część tych wypadków wydarzyła się podczas pracy przy maszynach. Według Państwowej Inspekcji Pracy przyczyną tego jest brak wiedzy pracowników i pracodawców na tematy organizacji stanowiska pracy przy użyciu maszyn.  Przyczynami mogą być także: błędy ludzkie, wady techniczne maszyn oraz brak spełnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www: https://www.bureauveritas.pl/services+sheet/ocena+bezpieczenstwa+maszyn+i+urzadzen+przemyslowych.+dyrektywa+maszynowa+2006+42+we.

Normy prawne

W każdym uprzemysłowionym kraju występują normy prawne regulujące bezpieczeństwo i chroniące pracowników. W Unii Europejskiej funkcjonuje europejska koncepcja zapewnienia bezpieczeństwa przy maszynach. Na tą koncepcje składają się dyrektywy wydawane przez Komisje Europejską. Dyrektywy te dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to tzw. Nowe Podejście, czyli ekonomiczna postać mówiąca o projektowaniu i wdrażaniu nowych maszyn. Druga z nich dotyczy dyrektyw społecznych, które odpowiadają za prawa użytkownika maszyn.

Tematyka bezpieczeństwa maszyn jest coraz poważniej traktowana przez właścicieli firm. Dawniej brakowało praktycznych zabezpieczeń urządzeń, a dziś mamy przepisy prawne i normy bezpieczeństwa, które musza być przestrzegane nie tylko w zakładach pracy, ale przez producentów urządzeń. Wraz ze wzrostem świadomości na temat bezpieczeństwa rozwinął się rynek dystrybucji komponentów zabezpieczających oraz powiązanych z nimi usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj