Każdy lokal usługowy wymaga odpowiedniego wyposażenia, by świadczone w nim usługi utrzymywały się na najwyższym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku salonów fryzjerskich. W takich miejscach, oprócz specjalistycznych sprzętów, trzeba także zadbać o prawidłowo zbudowany system oświetleniowy. Dlaczego światło w salonie fryzjerskim jest aż tak ważne? Jakie lampy najlepiej zastosować, by stworzyć przyjemny klimat oraz zapewnić wygodne warunki do pracy? O tym napiszemy poniżej.

Lampy w salonie fryzjerskim – dlaczego oświetlenie jest ważne?

Salon fryzjerski musi być perfekcyjnie oświetlony. Lampy wpływają bowiem na stworzenie nastroju, który przyciąga klientów i sprawia, że będą się czuli w danym miejscu dobrze.

Równocześnie oświetlenie w salonach fryzjerskich zapewnia bezpieczne warunki do przemieszczania się dla pracowników i klientów, a także zapewnia komfortowe warunki do pracy, zgodne z polskimi normami, zawartymi w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej.

Gdzie montować lampy w salonie fryzjerskim?

W salonach fryzjerskich montuje się trzy rodzaje oświetlenia:

  • ogólne,
  • zadaniowe,
  • dekoracyjne.

Lampy główne zapewniają komfort podczas przemieszczania się i wykonywania czynności nie wymagających wysokiego natężenia światła w całym salonie – poczekalni, głównej przestrzeni, łazience lub na zapleczu. Lampy zadaniowe trafiają do stref wykonywania bardziej precyzyjnych zadań, w tym choćby przeprowadzania zabiegów fryzjerskich lub realizowania obowiązków administracyjno-biurowych. Z kolei oświetlenie dekoracyjne to prosty i skuteczny sposób na dopełnienie całej aranżacji i zbudowanie przyjemnego nastroju w salonie.

Jakie oprawy oświetleniowe zastosować w salonie fryzjerskim?

W salonach fryzjerskich montuje się mocno zróżnicowane oprawy oświetleniowe. Ich dobór zależy oczywiście od specyfiki wnętrza oraz indywidualnych potrzeb.

Podstawę stanowią zazwyczaj oprawy sufitowe lub lampy wiszące, które oświetlają całe wnętrza, stając się funkcjonalnym oświetleniem głównym. Niektóre z nich, oprócz zadań typowo praktycznych, potrafią być też efektowną dekoracją. Takie efekty można uzyskać dzięki zamontowaniu w centrum pomieszczenia na przykład okazałego żyrandola wybranego z oferty sklepu Azzardo.

Kluczowe jest oświetlenie strefy w pobliżu lustra. Zazwyczaj trafiają do niej dodatkowe lampy sufitowe lub niewielkie oprawy wiszące z opcją regulowania wysokości zawieszenia. Najlepiej sprawdzają się klosze subtelnie rozpraszające światło. Dzięki temu nie dochodzi do powstania refleksów i odbić światła, co mogłoby prowadzić do podrażnienia wzroku i solidnego dyskomfortu zarówno u fryzjera, jak i u klientów. Niejednokrotnie wprowadza się też efektowne podświetlenie lustrzanej tafli przy pomocy taśmy LED lub zintegrowanych źródeł światła, wtopionych bezpośrednio w powierzchnię szkła.

Źródła światła – jakie produkty sprawdzają się najlepiej?

Jako podstawowe źródła światła w salonach fryzjerskich stosuje się obecnie energooszczędne i bezawaryjne żarówki LED. To produkty trwałe i wyróżniające się niskim poborem prądu, co przekłada się na znaczne obniżenie wysokości rachunków, przy równoczesnym zachowaniu najwyższych standardów oświetleniowych.

Kluczowym parametrem wszystkich źródeł światła w salonie jest oczywiście emitowanie światła o odpowiednim natężeniu. Do lamp ogólnych trafiają zatem żarówki dające światło do 100-200 lx. W pobliżu lustra natomiast muszą znaleźć się produkty o natężeniu nawet 500 lx.

O czym jeszcze pamiętać? Warto zadbać o prawidłowy dobór temperatury barwowej. O ile w poczekalni można pozwolić sobie na dużą dowolność, a nawet zastosowanie światła ciepło białego, to w głównej części niezbędne jest już światło neutralne, o jak najwyższym współczynniku oddawania barw. Zapewnia komfortową pracę, a przy tym pozwala idealnie dopasować kolory, co w przypadku niektórych typów usług fryzjerskich ma fundamentalne znaczenie.

W dobrze dobranym świetle i jego barwie odpowiednio prezentuje się także całe wyposażenie salonu. Wbrew pozorom i ono ma znaczenie, bo współtworzy klimat miejsca, w którym każdy klient chce zadbać o swój wygląd zewnętrzny. Praktyczne i eleganckie meble np. do poczekalni lub estetycznego kącika w salonie fryzjerskim, można znaleźć w sklepie DomIDeko.pl.

Oświetlenie do salonu fryzjerskiego – jak stworzyć idealne warunki?

Odpowiednie oświetlenie w salonie fryzjerskim zapewnia komfortowe i bezpieczne środowisko do pracy, ale też tworzy klimat miejsca. Dzięki niemu klienci czują się w tej przestrzeni dobrze, mogą się zrelaksować oraz chętnie wracają na kolejne wizyty.

Warto zatem zawczasu zaplanować cały system oświetleniowy – praktyczny, spójny wizualnie i estetyczny, by stworzyć idealne warunki dla wszelkich fryzjerskich zabiegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj