Osteoporoza i reumatyzm to dwa popularne schorzenia, które dotyczą układu kostnego. W obu przypadkach częstotliwość występowania wzrasta z wiekiem, a także prowadzi do destrukcji tkanki kostnej. Ich przebieg jest jednak odrębny, podobnie jak skutki dla układu szkieletowego oraz związane z tym dolegliwości. Schorzenia te pod wieloma względami są do siebie dość podobne, jednak powinno się je rozróżniać i stosować inne metody leczenia.
Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą kości, która prowadzi do obniżenia masy i jakości tkanki kostnej. W jej następstwie dochodzi do spadku odporności kości na oddziaływanie sił, a tym samym zwiększa ryzyko występowania złamań po nawet niewielkim urazie. Ubytek tkanki kostnej jest naturalnym objawem starzenia się organizm. Aby zachować swoją wytrzymałość oraz strukturę, musi się ona nieustannie objawiać i zastępować stare komórki szkieletu nowymi. Z wiekiem ten proces jednak słabnie, na co wpływają też czynniki związane z podażą wapnia czy witaminy D. Na osteoporozę częściej chorują kobiety po menopauzie, jednak może się ona rozwinąć również u starszych mężczyzn oraz dużo młodszych ludzi.
Czym jest reumatyzm?
Reumatyzmem potocznie określa się ogół schorzeń kości i stawów, które objawiają się charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi. Zaburzenia te związane są z różnymi przyczynami, takimi jak stany zapalne, reakcje immunologiczne czy choroby metaboliczne. Reumatyzm powiązany jest z występowaniem patologicznych zmian w układzie ruchu, np. zesztywinającym zapaleniem stanów kręgosłupa, reumatoidalnym zapaleniem stawów, dną moczanową czy toczniem trzewnym. Do najczęściej spotykanych schorzeń z tej grupy należy choroba zwyrodnieniowa stawów. Dochodzi do niej na skutek utraty płynu stawowego, który spełnia funkcję odżywczą dla chrząstki pokrywającej powierzchnie stawowe oraz umożliwiające ich gładki przesuw.
Czym różnią się te schorzenia?
Osteoporoza i reumatyzm to dwa różne problemy zdrowotne, jednak mogą ze sobą współistnieć. Ryzyko rozwoju pierwszej z tych chorób podnosi niska masa ciała, wynikająca często z obniżenia masy kości. Dla zmian zwyrodnieniowych bardzo niekorzystna jest natomiast wysoka waga, która prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów. Do diagnostyki osteoporozy służy densytometria, a jej leczenie może prowadzić do poprawy stanu kośćca. Reumatyzm natomiast przebiega w oparciu o postępujące zmiany, których nie da się zatrzymać. W obu przypadkach konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej, który przeprowadzi profesjonalną konsultację i zleci odpowiednie badania.