Każdy z nas może stać się ofiarą wypadku: nie tylko komunikacyjnego, ale również w miejscu pracy czy konsumenckiego, czyli spowodowanego przez wadliwy produkt. Niezależnie od stopnia doznanych szkód poszkodowany może ubiegać się o rekompensatę pieniężną. Co zrobić, aby wywalczyć odpowiednio wysokie odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku wypadku?
Odszkodowanie a zadośćuczynienie
Większość osób zdaje sobie sprawę, że jeśli padną ofiarą wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Jest to forma rekompensaty za wszystkie poniesione szkody materialne: zniszczony pojazd, znajdujące się w nim przedmioty, wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją, koszty niezbędnej opieki, a także wszystkie inne koszty wynikające z doznanego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie powinno też obejmować część zarobków poszkodowanego, która została utracona z powodu doznanej krzywdy. W przypadku częściowej lub całkowitej utraty zdolności do pracy, zwiększenia potrzeb albo zmniejszenia widoków na przyszłość poszkodowany może żądać wypłacenia renty wyrównawczej, która co do zasady przyznawana jest na okres nieoznaczony.
Nie każdy jednak wie, że będąc ofiarą wypadku, można ubiegać się także o zadośćuczynienie, które stanowi odrębną instytucję prawa cywilnego. Na czym ono polega? Jak wyjaśnia prawnik z Kancelarii Prawnej Andrzeja Paproty: Zadośćuczynienie jest formą rekompensaty pieniężnej za doznaną krzywdę niemajątkową, czyli negatywne przeżycia związane z cierpieniami fizycznymi i psychicznymi poszkodowanego. Wysokość zadośćuczynienia przyznawanego przez sąd jest zależna od charakteru doznanych cierpień, ich uciążliwości czy nieodwracalności. Pod uwagę brane są także doznana krzywda, wiek i stan psychiczny poszkodowanego, ograniczenia w pracy powstałe w wyniku wypadku oraz stopień winy sprawcy.
Pomoc prawna w uzyskaniu odszkodowania
Samodzielne określenie wysokości odszkodowania, bez właściwej wiedzy z zakresu prawa cywilnego, jest w zasadzie niemożliwe. Na niewiedzy poszkodowanych korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe, które świadomie zaniżają odszkodowania. Aby wywalczyć rekompensatę pieniężną w odpowiedniej wysokości, warto skorzystać z pomocy prawników, których specjalnością jest dochodzenie odszkodowań. Wybierając kancelarię, warto postawić na taką, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tego typu sprawach. Warto również zwrócić uwagę na to, czy kancelaria wymaga opłat wstępnych – dobra kancelaria odszkodowawcza pobiera honorarium za świadczone usługi w postaci prowizji od uzyskanego odszkodowania.