Większość najpopularniejszych obecnie marek samochodów rodziła się w małych garażach i warsztatach. Jest to wspaniałe dziedzictwo, które pozwoliło na ogromny rozwój, lecz wymagało wielkich nakładów pracy oraz wielu właściwych decyzji. W tym artykule powiemy sobie nieco więcej o historii jednej z największych i najpopularniejszych europejskich marek samochodów osobowych, która obecnie słynie ze sprzedaży atrakcyjnych i bardzo ciekawych modeli. Mowa oczywiście o marce Peugeot.

Historia marki Peugeot

Za początek istnienia Peugeota można przyjąć rok 1810. Wtedy to Jean Pierre Peugeot założył zakłady mechaniczne w Sochaux. Jego działalność nie wiele miała jednak wspólnego z budową samochodów. Pod koniec XIX wieku dwaj bracia stryjeczni założyli firmę o nazwie Synowie braci Peugeot, która zajęła się produkcją rowerów. Był to rok 1886, jednak wspólnicy nie zamierzali długo czekać z rozwojem swojej działalności. Już w 1889 roku pojawił się pierwszy pojazd, który napędzany był silnikiem parowym. Tutaj już oficjalnie możemy mówić o początkach obecnie znanej marki.

Kolejne lata to seria istotnych kroków w dziejach małej firmy. W 1891 pojawił się pierwszy samochód wyposażony w silnik spalinowy, a kilka lat później do oferty trafił pierwszy motocykl. W 1912 roku Peugeot skonstruował pierwszą ciężarówkę i wtedy też uruchomiono działający do dzisiaj zakład w Sochaux.

Pierwsze samochody Peugeota

Jak doskonale wiemy, wszystkie modele Peugeota mają oznaczenia budowane przez ciąg cyfr, w którym środkowa lub dwie środkowe to zera, zaś pierwsza cyfra oznacza klasę, a ostatnia kolejną serię. Pierwszy modelem o takim oznaczeniu był produkowany od 1929 roku, Peugeot 201. Z czasem zaczęły się pojawiać również inne modele, a rozwój marki trwał aż do wybuchu II Wojny Światowej. W tym okresie zakład najpierw został przejęty przez Niemców, a później trafił pod zarząd Ferdinanda Porsche.

Po wojnie firma wróciła do normalnej pracy. Już 3 lata po zakończeniu działań wojennych, Peugeot pokazał światu kolejny model, czyli 203. Kolejne lata to ciągły rozwój oraz poszerzanie swojej oferty o kolejne wersje i modele. Ważnym momentem w dziejach marki, był rok 1976, kiedy to Peugeot nabył 90% akcji Citroëna i tak powstał koncern PSA.

Peugeot dziś

Obecnie marka Peugeot kojarzona jest z bardzo nowoczesnymi, wręcz innowacyjnymi projektami, które wyróżniają się na tle konkurencji. Samochody Peugeota mają wielu zwolenników w całej Europie, a odważna stylistyka i charakterystyczny design sprawia, że auta są bardzo atrakcyjną propozycją na rynku samochodów osobowych. Warto wiedzieć, że firma Peugeot oprócz samochodów, wciąż produkuje rowery, skutery oraz elektronarzędzia. Jej długa i interesująca historia pozwala na tworzenie wyjątkowych samochodów, które cieszą się uznaniem rzeszy kierowców.

Jeśli Państwo również pragną dołączyć do grona posiadaczy samochodów spod znaku lwa, to zachęcamy do odwiedzenia salonu Peugeot Gdańsk, w którym dostępne są najnowsze modele tego francuskiego producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here