Stłuczka na parkingu to jedno z problematycznych zdarzeń drogowych. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne: szybkie cofanie, wymuszanie, próba wjechania na zbyt wąskie miejsce parkingowe… To może zdarzyć się każdemu. Przeczytaj co zrobić, jeśli to Ty spowodowałeś szkodę parkingową lub jeżeli ktoś uszkodził Twoje auto.
Z tekstu dowiesz się:
- jak zachować się w przypadku spowodowania szkody parkingowej,
- co zrobić, jeśli Twój samochód został uszkodzony na parkingu i wiesz, kto to zrobił,
- jakie elementy powinno zawierać oświadczenie uszkodzenia samochodu na parkingu,
- co zrobić, jeśli Twój samochód został uszkodzony przez nieznanego sprawcę.
Zarysowany lakier, zbite lusterko, uszkodzony zderzak – to przykłady najczęściej występujących szkód parkingowych. Zwykle nie są one bardzo kosztowne, ale mogą stwarzać kłopot, szczególnie jeśli sprawca lub poszkodowany znajdują się w takiej sytuacji po raz pierwszy. Najważniejsze to zachować spokój i wiedzieć, że szkodę parkingową można łatwo usunąć z ubezpieczenia OC sprawcy lub z własnego AC.
Stłuczka na parkingu z Twojej winy
Parkujesz przed urzędem czy biurem, jesteś już spóźniony i myślisz tylko o tym, żeby jak najszybciej załatwić ważną dla siebie sprawę. W takich okolicznościach łatwo o spadek koncentracji i nieumyślne zarysowanie innego auta. Co zrobić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim nie odjeżdżaj z miejsca zdarzenia! Jeśli nie możesz zaczekać, aż zjawi się właściciel uszkodzonego auta, zostaw mu za wycieraczką karteczkę z numerem telefonu lub przekaż swoje dane w inny sposób (np. za pośrednictwem pracownika ochrony budynku). Gdy poszkodowany skontaktuje się z Tobą, zaproponuj polubowne załatwienie sprawy – czyli zapłacenie za naprawę z Twojego OC. Nawet najtańsza polisa pozwoli pokryć koszty szkody parkingowej, więc zdecydowanie nie warto uciekać czy się wypierać.
Za świadomą ucieczkę z miejsca kolizji zgodnie z przepisami polskiego prawa grozi odpowiedzialność karna, a także konieczność uiszczenia rachunku za naprawę auta z własnej kieszeni. Po pieniądze zgłosi się ubezpieczyciel, który wypłacił poszkodowanemu odszkodowanie.
Uszkodzenie samochodu na parkingu – sprawca znany
Jeśli po powrocie do swojego samochodu zauważysz, że jest on zarysowany czy wgnieciony, przede wszystkim rozejrzyj się za sprawcą zdarzenia. Możliwe, że ta osoba czeka na Ciebie lub zostawiła swoje dane kontaktowe, aby porozumieć się, spisać oświadczenie i pokryć koszty naprawy.
W przypadku, gdy sprawca odmawia spisania oświadczenia dla ubezpieczyciela, a Ty nie chcesz samodzielnie szacować wartości szkód, potrzebne będzie wezwanie policji.
Jak spisać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej?
Jeśli sprawca chce rozwiązać sprawę za porozumieniem i pokryć koszty ze swojego OC, potrzebne będzie spisanie oświadczenia sprawcy kolizji na parkingu – PDF ze wzorem dokumentu można z łatwością znaleźć w internecie. Część ubezpieczycieli, na przykład ERGO Hestia, udostępnia specjalny druk, który klienci mogą wozić przy sobie na wypadek kolizji. Jeśli jednak żaden z uczestników zdarzenia nie będzie miał przy sobie odpowiedniego formularza, oświadczenie możecie spisać na zwykłej kartce. Ważne, aby zawrzeć w nim elementy, takie jak:
- data i miejsce zdarzenia,
- dane osobowe poszkodowanego oraz dane pojazdu,
- dane osobowe sprawcy oraz pojazdu,
- okoliczności, w których doszło do zdarzenia,
- zakres widocznych uszkodzeń, które powstały w wyniku zdarzenia
- numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia,
- podpisy sprawcy i poszkodowanego.
Oświadczenie sprawcy szkody parkingowej jest potrzebne, aby ubezpieczycie oszacował wartość szkód oraz pokrył ich koszty.
Szkoda parkingowa i sprawca nieznany
Niestety, nie wszyscy kierowcy poczuwają się do odpowiedzialności w przypadku spowodowania szkody parkingowej. Może zdarzyć się, że ktoś ucieknie z miejsca zdarzenia, a Ty będziesz musiał samodzielnie poradzić sobie z problemem uszkodzonego auta. W takiej sytuacji zrób zdjęcia, a jeśli to możliwe zdobądź nagrania z monitoringu lub zeznania świadków zdarzenia i zgłoś sprawę na policję.
Jeśli służbom nie uda się ustalić sprawcy, będziesz musiał zlikwidować szkodę z własnej kieszeni lub z AC. Ten rodzaj ubezpieczenia nie jest obowiązkowy, ale w wielu sytuacjach okazuje się bardzo przydatny – chociażby właśnie w kontekście stłuczki na parkingu z udziałem nieznanego sprawcy.
Autocasco najwygodniej jest kupić w pakiecie z obowiązkowym OC, na przykład w ERGO Hestii. Naprawa auta w przypadku, gdy nie da się ustalić sprawcy stłuczki, to nie jedyna korzyść z posiadania AC. Zyskujesz też między innymi:
- szybszą naprawę auta, jeśli termin wypłacenia rekompensaty z OC sprawcy wydłuża się (np. z powodu sprawy w sądzie),
- naprawę własnego auta sprawcy (jeśli Twoje auto również ucierpiało w wyniku spowodowanej przez Ciebie szkody).
Sprawdź ofertę ERGO Hestii w zakresie OC oraz AC i nie obawiaj się niespodziewanych zdarzeń drogowych! Z dobrym ubezpieczeniem poczujesz się pewnie nawet w trudnych, nieprzewidzianych okolicznościach.
Artykuł sponsorowany