Wielu z nas niejednokrotnie spotkało się z problemem, którego rozwiązanie wykraczało poza wiedzę ogólną i wymagało pomocy specjalisty. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą przepisy, akty prawne i różnego rodzaju niejasności, pomoc prawnika może okazać się nieoceniona. Wiele osób jednak rezygnuje z niej w obawie o wysokie koszta. Warto jednak wiedzieć, że wielu osobom przysługuje darmowa pomoc prawna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Darmowa pomoc prawna – komu przysługuje?

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku ustawą darmowe porady prawne przysługują wszystkim, którzy nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów tego typu pomocy. Kwestia ta jest weryfikowana poprzez podpisanie przez nas właściwego oświadczenia.

Co dokładnie przysługuje nam w ramach darmowej pomocy prawnej?

Usługi prawne, które możemy otrzymać w ramach darmowej pomocy są stosunkowo szerokie. Przede wszystkim przyjmujący nas prawnik poinformuje nas dokładnie o obowiązującym stanie prawnym naszej sprawy. Dowiemy się o wszystkich naszych obowiązkach i możliwościach, które możemy wykorzystać, możemy także zostać objęci darmową mediacją. Według ustawy prawnik może zaproponować nam sposób rozwiązania problemu. Możemy mieć także pewność, że zostaniemy poinformowani o wszystkich kosztach, jakie niesie ze sobą ewentualne postępowanie prawne. Warto jednak pamiętać, że darmowa pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co istotne, osobom niepełnosprawnym lub mającym problem z poruszaniem się pomoc może zostać udzielona poza punktem, lub za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość. Jest to wiec ogromne ułatwienie dla wszystkich, niezależnie od aktualnej sytuacji życiowej.

Nieodpłatne pośrednictwo obywatelskie

Kolejnym udogodnieniem prawnym dla osób w kłopotach finansowych jest pośrednictwo obywatelskie. Obejmuje ono takie aspekty jak porady dla osób zadłużonych, te dotyczące spraw mieszkaniowych oraz wszelkiego rodzaju zabezpieczenia społecznego. Warto wiedzieć, że nieodpłatne pośrednictwo obywatelskie także obejmuje nieodpłatną mediację. W tym przygotowanie projektu umowy o mediację oraz udzielenie pomocy w pisaniu wniosku o zatwierdzenie umowy przed mediatorem.

Budzikowski – profesjonalna kancelaria prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj