Tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia w Hiszpanii są bardzo podobne do tych w Polsce – tak jak u nas spędza się je w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole. Pomimo tego można znaleźć kilka różnic, o których przeczytacie poniżej.

Dzień wigilii

Hiszpanie, tak jak Polacy, zasiadają do wigilijnego stołu 24 grudnia. Przygotowane potrawy na tę okazję różnią się jednak od naszej postnej tradycji – na Hiszpańskim stole znajdziesz wiele rodzajów mięs, pieczeni oraz często wykwintnie przyrządzone owoce morza. Co więcej, ilość słodkości potrafi nasycić nawet największego łakomczucha. Podczas wigilii w Hiszpanii często można spotkać się z alkoholowymi napitkami – zazwyczaj są to anyżówki, ale również wina i szampany goszczą na świątecznych stołach.

Po zakończonej kolacji Hiszpanie nie biorą się za rozpakowywanie prezentów, otwierają je dopiero na Trzech Króli. Zamiast tego idą do najbliższej rodziny, na pasterkę o północy (la Misa de Gallo – Msza Koguta) lub, w przypadku młodych ludzi, do pubu, w których spędzają czas do samego rana.

Dni po wigilii

Tradycyjnie Hiszpanie organizują świąteczne obiady, które kontynuują biesiadowanie przy stole. Jest to czas na luźniejsze rozmowy i odpoczynek po obfitych posiłkach. Następnego dnia po wigilii można również wręczyć prezenty, tylko tak już wspomnieliśmy wcześniej – otwierane są one zgodnie z tradycją dopiero na Trzech Króli.

Wielka loteria

W Hiszpanii co roku organizowana jest wielka świąteczna loteria “El Gordo”, która swoją główną wygraną kusi każdego Hiszpana. Jest to najstarsza loteria w Hiszpanii. Uznaje się, że powstała w roku 1763, a zapoczątkował ją król Carlos III. Od tego czasu odbywa się co roku 22 grudnia. Zasady tej loterii są dość skomplikowane dla obcokrajowców, dlatego też warto wcześniej odbyć intensywny kurs hiszpańskiego, aby móc zrozumieć wszystkie jej niuanse.

Szopki Wigilijne

Znane na całym świecie szopki świąteczne są w szczególności lubiane przez Hiszpanów, w każdym domu można znaleźć przynajmniej jedną Bożonarodzeniową szopkę. Często ręcznie robione, przedstawiają figurki Świętej Rodziny oraz żłób z Dzieciątkiem Jezus. W mniejszych miejscowościach organizowane są konkursy na najpiękniejszą szopkę, które swoimi rozmiarami mogą przypominać mały domek. W niektórych regionach Hiszpanii można spotkać niecodzienny, a zarazem przez niektórych uważany za kontrowersyjny dodatek do żłobka w postaci figurki człowieka na toalecie lub odsłaniającej pośladki. Nie do końca wiadomo skąd wzięła się ta tradycja, wśród Hiszpanów mówi się, że przynosi szczęście i dobrobyt.

Jeśli więc wybieracie się spędzić Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii, przygotujcie się na nowe doświadczenia oraz niespotykane, a zarazem świetne smaki potraw, które nie występują na polskich stołach. Z pewnością rodzinna atmosfera i wspólne biesiadowanie, pomimo pewnych różnic sprawią, że będziecie czuć się jak w domu i nie będziecie chcieli, aby czas tam spędzony tak szybko mijał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj