Technorattan, nazywany także ekorattanem albo rattanem syntetycznym, to tworzywo z roku na rok zyskujące na popularności. Produkowane na wzór naturalnego rattanu, pozyskiwanego z długich pnączy azjatyckich palm rotangowych, znajduje zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie. Technorattanowe meble ogrodowe i tarasowe to dzisiaj powszechny widok, na co decydujący wpływ mają bardzo praktyczne właściwości tego materiału.

Syntetyczny rattan, wytwarzany ze wzmocnionego włókna polietylenowego lub poliuretanu o dużej gęstości, wyplata się ręcznie na metalowych stelażach (podobnie jak rattan z palm rotangowych). Jest to możliwe dzięki jego elastyczności i plastyczności. Tak powstają nie tylko wspomniane na wstępie meble tarasowe, ale również inne wyroby z technorattanu – jak skrzynie, kosze, donice czy nawet wiszące fotele ogrodowe. Wszystkie cechuje ponadczasowy design, a także funkcjonalność, której nie posiadają artykuły wytworzone z innych materiałów.

Właściwości technorattanu

Jeśli chodzi o stylowy wygląd, technorattanowe przedmioty do złudzenia przypominają te wykonane z naturalnego rattanu. Oba materiały są również bardzo lekkie i elastyczne, ale na tym ich wspólne cechy się kończą. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Ztechnorattanu.pl: Właściwości fizyczne rattanu syntetycznego sprawiają, że jest on o wiele praktyczniejszy w codziennym użytkowaniu.

Jakie to właściwości? Zacznijmy od wyjątkowej odporności technorattanu na:

  • wodę i wilgoć – tworzywo to niczego nie wchłania i nie pleśnieje,
  • skrajne temperatury – bez uszczerbku zniesie zarówno upał, jak i mróz,
  • słońce i promieniowanie UV – technorattan nie spłowieje ani nie popęka,
  • uszkodzenia mechaniczne – meble wytrzymają intensywne użytkowanie.

Dzięki swoim właściwościom meble ogrodowe z technorattanu posłużą nam nawet kilkanaście lat. I co istotne, nie będziemy musieli przez ten czas poddawać ich żadnym specjalnym zabiegom, w rodzaju impregnacji (wystarczy mycie wodą). A kiedy w końcu przyjdzie pora, żeby wymienić je na nowe, zrobimy to bez wyrzutów sumienia, ponieważ technorattan jest materiałem ekologicznym, doskonale nadającym się do recyklingu. Jest także, dodajmy na koniec, materiałem całkowicie bezpiecznym dla ludzkiego zdrowia, niewydzielającym żadnych toksycznych substancji. Dlatego z technorattanowych mebli korzystać mogą również dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj