Nietrzymanie moczu to częsta, a także bardzo przykra dolegliwość, która może dotyczyć osób w różnym wieku, przy czym wraz z nim wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na nią zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje kilka rodzajów tego schorzenia, a zdiagnozowane wcześnie i tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia, może prowadzić do całkowitego powrotu do zdrowia.

Kiedy zacząć leczenie?

W przypadku tego schorzenia czas odgrywa szczególną rolę, ponieważ im wcześniej zostanie zastosowane właściwe leczenie, tym lepiej dla każdego pacjenta. Leczenie może być bardzo różne i uzależnione jest od typu nietrzymania moczu oraz stopnia jego zaawansowania. Najczęstsze stosowane metody leczenia to leczenie farmakologiczne, operacyjne i fizjoterapia. Do lekarza należy zgłosić się jak najwcześniej – już przy pierwszych objawach – być może wtedy wystarczy tylko leczenie zachowawcze. Lekarz także doradzi, jakie stosować środki higieny, np. wkładki na nietrzymanie moczu, które skutecznie zaradzą przykrym konsekwencjom mimowolnego popuszczania.

Leczenie zachowawcze – metody

W początkowych fazach tego schorzenia, gdy objawy nie są jeszcze częste i nasilone, kluczową rolę odgrywa zdrowy styl życia i redukcja masy ciała. Otyłość i nadwaga sprzyjają zachorowaniu na tę dolegliwość i prowadzą do innych chorób, np. cukrzycy, która również może sprzyjać inkontynencji, czyli nietrzymaniu moczu. Nie ograniczajmy się więc jedynie do właściwej higieny, stosując wkładki na nietrzymanie moczu, ale również wprowadźmy radykalne zmiany w swoim życiu – pozbądźmy się nadwagi, zacznijmy regularną aktywność fizyczną i odżywiajmy się zdrowo. Warto także zrezygnować z alkoholu oraz dużej ilości kofeiny.

Inną metodą zachowawczą, która wspomoże leczenie w początkowej fazie, są ćwiczenia mięśni Kegla i to od nich warto również zacząć swoją profilaktykę. Bardzo często nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy – może to być wynikiem przebytych ciąż, chorób, a nawet uprawiania niektórych sportów. Ćwiczenia mięśni Kegla stymulują i wzmacniają mięśnie zlokalizowane w okolicach pęcherza, odbytnicy i pochwy, co ma bardzo pozytywny wpływ na zahamowanie tej dolegliwości. I co najważniejsze – możemy wykonywać je w dowolnym miejscu. Aby jednak odniosły pożądany efekt, niezbędna jest systematyczność i długofalowość. Jak je wykonywać? – Poradźmy się fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Nie wstydźmy się i nie bagatelizujmy problemu

Dolegliwość nietrzymania moczu to nie tylko problem natury fizjologicznej – w konsekwencji może także prowadzić do problemów natury psychologicznej i społecznej. Bardzo ważna jest właściwa higiena, ponieważ ta dolegliwość często powoduje izolację osób, które na nią cierpią. Wkładki na nietrzymanie moczu najlepiej stosować codziennie i dostosować je do stopnia nasilenia objawów. Już w początkowej fazie, gdy popuszczanie zdarza się sporadycznie, nie bagatelizujmy problemu i zastosujmy leczenie zachowawcze. Nie wstydźmy się i zgłośmy się do lekarza, a także podzielmy się problemem z najbliższą osobą – z pewnością prościej i szybciej zaradzimy właściwe rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj