Jak przygotować się do wakacyjnej podróży samochodem z dziećmi?

Planujecie wakacje w rodzinnym gronie, a trasę nad morze lub w góry planujecie pokonać za pomocą samochodu? W takim razie musicie się odpowiednio przygotować – szczególnie jeżeli na pokładzie samochodu znajdą się małe dzieci.

Jak przygotować się do wakacyjnej podróży samochodem z dziećmi?

Wakacje to znakomity czas, aby całą rodziną odpocząć od codziennych obowiązków i naładować tym samym wewnętrzne akumulatory na resztę roku. Często jednak aby dotrzeć do miejsca wypoczynku trzeba przebyć kilka set lub nawet ponad tysiąc kilometrów, jeżeli decydujemy się na wakacje za granicą. Jeżeli taki dystans zamierzamy przebyć samochodem wraz z dziećmi musimy się do niego odpowiednio przygotować. Dzieci bardzo źle znoszą długie trasy. Należy zatem zadbać zarówno o odpowiednie przygotowanie pojazdu tak, aby nic nie wydłużyło czasu podróży oraz zadbać o pewne aspekty, które umilą naszym pociechom godziny spędzone w samochodzie.

Pierwszym krokiem do przygotowania samochodu na wakacyjną podróż z dziećmi powinno być zadbanie o aspekt bezpieczeństwa. Należy zatem dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Awaria samochodu w trasie to bowiem chyba najgorsza rzecz, jaka może przydarzyć się w trakcie wakacji. Kluczowe będzie zatem sprawdzenie układu hamulcowego, kierowniczego oraz zawieszenia. Dobrze również sprawdzić, czy nic nie doskwiera klimatyzacji w samochodzie. Przed wyruszeniem w podróż koniecznie należy sprawdzić ilość płynu chłodniczego oraz aktualny stan oleju. W przypadku gdy część podróży będzie miała miejsce w nocy dobrą praktyką będzie również sprawdzenie stanu oświetlenia pojazdu.

Jeżeli jesteśmy przy bezpieczeństwie to obowiązkowo należy również sprawdzić, czy w samochodzie znajduje się apteczka oraz czy czegoś w niej nie brakuje.

Podróż z dziećmi, czyli jak dobrze się spakować

Kolejnym krokiem powinno być odpowiednie spakowanie. Aby proces ten przebiegł względnie bezboleśnie dobrze mieć jakąś wcześniej obraną strategię. Pakowanie to bowiem nie tylko ciuchy dla nas i dla dzieci, ale również wiele innych akcesoriów takich jak zabawki czy też wózek dziecięcy. Na wszystkie te rzeczy musi znaleźć się miejsce a dodatkowo do niektórych z nich powinniśmy mieć cały czas prosty i szybki dostęp. Nie ma bowiem nic gorszego niż konieczność zatrzymania się i rozładowania całego bagażnika w celu odnalezienia potrzebnego przedmiotu. Dlatego też podczas pakowania się najlepiej rozpocząć od rzeczy najbardziej potrzebny i powoli przechodzić do tych mniej istotnych. W przypadku małych dzieci zawsze warto mieć pod ręką mniejszy bagaż, w którym umieścicie takie przedmioty jak pieluchy, nawilżone chusteczki, ubranie na zmianę czy też coś do jedzenia. Dzieci bowiem na pewno zgłodnieją w trakcie dłuższej trasy.

Podróżując z dziećmi w samochodzie trzeba mieć również na uwadze, że bardzo szybko ulegają one znudzeniu. Markotne dziecko w aucie to po prostu proszenie się o kłopoty. Trzeba zatem zapewnić pociechom jakąś rozrywkę w aucie, zwłaszcza w przypadku, jeżeli nie uda nam się ich uśpić na czas podróży. Najlepiej zatem będzie zapewnić im możliwość zabawy. Dobrze zatem, aby w drugim rzędzie siedzeń samochodu gdzie podróżują dzieci znalazły się ich ulubione zabawki – lalka, samochodzik czy też kolorowanka. W przypadku starszych dzieci warto pomyśleć o jakiejś zabawie która zaangażuje wszystkich podróżujących samochodem – może to być, chociażby gra w skojarzenia.

Wspomniana we wcześniejszym akapicie konieczność zapewnienia dzieciom czegoś do jedzenia oraz fakt, że muszą one mieć również możliwość aktywnego spędzenia czasu na zabawie w samochodzie sprawia, że narażamy się tym samym na możliwość uszkodzenia czy też ubrudzenia tapicerki pojazdu. Dzieci mimo bowiem najszczerszych chęci potrafią niechcący upuścić batonika, kanapkę czy też niechcący zahaczyć ostrym końcem zabawki o obicie fotela. Dobrze jest zatem zabezpieczyć się na tego typu ewentualności. Jeżeli posiadacie już pokrowiec samochodowy to nie musicie się niczym martwić. Po zakończonych wakacjach ściągniecie go i wypierzecie samodzielnie lub też oddacie do pralni chemicznej. W innym wypadku gorąco zalecamy wyposażenie się w takowy. Pokrowce samochodowe wcale nie należą do drogich towarów a mogą bardzo skutecznie przyczynić się do zabezpieczenia samochodu przed niechcianymi plamami i zabrudzeniami.

Odpowiednie przerwy w podróży to podstawa

Podróżując z dzieckiem w samochodzie trzeba koniecznie uwzględnić też przerwy. Jeżeli cała trasa ma do miejsca docelowego ma trwać ponad 10 godzin to koniecznie w tym czasie należy zaplanować przynajmniej trzy przystanki po drodze. Ważne, aby te przerwy odbywały się w miarę regularnych odstępach czasu. Taki piętnastominutowy postój pozwoli dziecku zapomnieć o dyskomforcie i przygotuje je do dalszej jazdy.

Podsumowując , jeżeli dobrze przygotujesz się do podróży i odpowiednio ją zaplanujesz twoje wakacje na pewno będą dużo przyjemniejsze a Ty i twoja rodzina dacie sobie szansę na wspaniały wypoczynek. Czego Wam już teraz życzymy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here