Praprawnuk Wyspiańskiego, syn autora tekstów Papa Dance – brzmi znajomo? Takich przodków ma tylko jeden raper na polskiej scenie muzycznej i jest nim Wojciech Sokół. Krócej Sokół to jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów dzisiejszych czasów, nie tylko wśród społeczności hip – hopowej, ale też wśród (bez urazy oczywiście) szarych słuchaczy. Nie tylko raper, ale również człowiek przedsiębiorczy, który nie ogranicza się do tworzenia własnej muzyki, od 1999 roku prowadzi własny label i firmę odzieżową w jednym – Prosto. Dzięki temu przedsięwzięciu, nie tylko promuje rap, wspiera artystów i umożliwia im wypromowanie się na rynku, ale również trafił na listę pięćdziesięciu najbardziej kreatywnych ludzi businessu w Polsce według magazynu Brief.

Początki Sokoła to blokowe porachunki, prawilne klimaty warszawskich przedmieści, krążące pogłoski o bezdomności, wiele różnych doświadczeń. Obecnie Sokół to osobistość, której twórczością nie pogardzi śmietanka towarzyska, elity wyższych sfer, a nawet tzw. młodzież elokwentna… Mimo tak świetnego statusu sokół nie należy do typu „bananowców”, oddziela życie muzyka i artysty od przyziemności. Nie sposób ujrzeć rapera w złym świetle, podczas beefów, skandali, całego celebryckiego szaleństwa, czy wśród jeszcze innych niepożądanych okoliczności. Co więcej Sokół z każdym albumem zaskakuje pomysłowością, co dowodzi, iż raperowi nie kończą się pomysły na swoją twórczość. Charakterystyczny, dość płaski, a może nawet kwadratowy sposób artykułowania, można by rzec, że brzmieniowo betonowe flow Sokoła to właściwie jego atuty, rozpoznawalność głębokiego, niskiego głosu w połączeniu z perfekcyjnie opanowanym wchodzeniem w bit czynią go artystą nietuzinkowym, który potęguje trafne teksty na każdym kawałku. Nie bez przyczyny w środowisku często słychać inną ksywkę Sokoła – Narrator. Jego najpopularniejsze kawałki to: „Jeszcze Będzie Czas” (z WWO), „Tak to wygląda” (z WWO i Waco), „Każdy Ponad Każdym” (z WWO), „W Aucie” (z Pono i Frankiem Kimono) oraz „Sztruks” (z Marysią Starostą).

Jak dotąd każdy album był efektem współpracy Sokoła z jednym bądź wieloma artystami, czy to z WWO, Waco, czy z Pono i Frankiem Kimono, bądź Marysią Starostą… dopiero po kilkunastu latach doczekaliśmy pierwszego w historii SOLOWEGO WYDAWNICTWA Sokoła „Wojtek Sokół”… Jaki był werdykt po premierze? Nakład 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w ciągu tygodnia…. TYGODNIA! Tak, Sokół po niespełna 7 dniach dorobił się osobistego, pięknego platynowego krążka. „Wojtek Sokół” to z pewnością album, który musiał ujrzeć światło dzienne i uwierzcie, warto było na tę chwilę czekać tyle lat. Album w środowisku muzycznym i fanowskim spotkał się (powtarzam – platyna w tydzień) z niesamowicie pozytywnym odbiorem. Liczne, zachwalające recenzje i powtarzam – liczba sprzedanych egzemplarzy mówią same za siebie. Dobra, tym razem do trzech razy sztuka – płyta uzyskała status złotej JUŻ W PREORDERZE, co jest zjawiskiem iście nieziemskim, do tego platyna w tydzień po premierze… A Sokół wciąż skromny. 😉 Dodam tylko, iż cały album będzie można usłyszeć w wersji live w nadchodzącej trasie koncertowej… jednakże, jeśli ktoś nie nabył biletów wcześniej to może spotkać się z przykrą wiadomością – wyprzedane są wszystkie koncerty. Jednakże dla spóźnialski pozostaje nagroda pocieszenia, album można wciąż zamawiać online, np. na Preorder.pl. Lecz nie zwlekajcie, sprzedaje się jak pączki w tłusty czwartek – HURTOWO!

Tracklista najnowszej płyty Sokoła:

1. Hybryda (prod. WOWO, cuty: Steez83)
2. Lepiej jak jest lepiej feat. Mateusz Krautwurst (prod. Magiera)
3. Pluszowy (prod. Lutosław Granat)
4. Pomyłka feat. Andrzej Zaucha (prod. Pejzaż, cuty DJ Kebs)
5. Sprytny Eskimos feat. Igo (prod. Magiera)
6. I Tak I Nie feat. Hewra (prod. ₪)
7. Za Ręce (prod. Duit)
8. Nie Da Na Da feat. Marcin Pyszora (prod. Broke Boys)
9. Napad Na Bankiet feat. PRO8L3M, Taco Hemingway (prod. Steez83)
10. Z Tobą (prod. DJ B)
11. Skażony (prod. Emowski)
12. MC Hasselblad (prod. Dryskull)
13. Koniec Gatunku feat. Lena Osińska (prod. WOWO)
Bonus track:
14. Chcemy Być Wyżej (prod. Zeppy Zep, cuty Steez83)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj